KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Putin Erdoğan’dan sonra Kuzey Kore Başkanını bekliyor

Putin Erdoğan’dan sonra Kuzey Kore Başkanını bekliyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
136 0

Putin ile Kim arasındaki zirve haberleri
Moskova, Putin’in Kuzey Kore lideri Kim ile görüşeceği iddialarını doğrulamayı reddederken iki ülke arasında ortak askeri tatbikatlar yapılabileceğinden bahsetti. Rusya Ukrayna krizinden dolayı batı ülkeleri tarafından ambargo ile köşeye sıkıştırılmaya çalışılırken Putin bu kuşatma çemberini kırabilmek için eski Sovyet, sosyalist ve bağlantısız ülkeler ile yeniden bağlarını kuvvetlendirmeye çalışıyor. Petersburg’da yapılan Afrika zirvesi, XI. Uluslararası Moskova Güvenlik toplantısı ve en son Erdoğan’ın Soçi ziyareti Putin için önemli hamleler idi. Erdoğan’ın bütün ısrarlarına rağmen Putin’in Türkiye’ye gelmemesi, Putin’in Erdoğan’ı Soçi’de kabul etmesi de bu diplomatik hamlenin bir parçası idi. Erdoğan’ın her ne kadar bu seferi şimdiye kadarki Erdoğan Putin zirvelerinin en sönüğü ve başarısız olanı ise de Erdoğan açısından bir iyi niyet göstergesi olarak doğu ile batı arasında diplomasi kanallarının açık olması açısından önemlidir.
Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek üzere bu ay Rusya’yı ziyaret etmeyi planladığına dair haberler basında sık sık yer almaya başladı.

Beyaz Saray, Kuzey Kore liderinin Putin ile silah satışıyla ilgili görüşmek üzere Rusya’ya gitmeyi planladığını açıkladı. Pyongyang’ın, Kuzey Kore’nin Rusya’ya silah sağladığı yönündeki haberleri daha önce birçok kez yalanlamasına rağmen New York Times (NYT) gazetesi, iddia edilen ziyarette Kuzey Kore’den Rusya’ya silah sağlama olasılığı ve askeri iş birliği konularının görüşüleceğini bildirdi.

Moskova tarafından yapılan açıklamada, Rus lider Putin ile Kuzey Kore lideri Kim arasında zirve yapılacağı iddialarını doğrulama reddedilirken, iki ülke arasında ortak askeri tatbikatlar düzenlenebileceğinden bahsedildi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, düzenlediği basın toplantısında kendisine yöneltilen Putin ile Kim arasında olası bir görüşmeye ilişkin soruya, “Hayır, bunu teyit edemeyiz, bu konu hakkında söyleyecek hiçbir şeyimiz yok” yanıtını verdi.

Öte yandan Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rusya ile Kuzey Kore’nin ortak askeri tatbikatlar düzenlemeyle ilgili görüşmeler yaptığını açıkladı. Şoygu XI. Uluslararası Moskova Güvenlik konferansı toplantısına ev sahipliği yaparken toplantıya katılan yaklaşık 82 ülkeden gelen askeri bürokrasi ve sivil delegeler ile birebir ilgilenerek çok iyi bir ev sahipliği gerçekleştirmişti. Bu bağlamda Kuzey Koreyi temsilen katılan General Ri Yong Gil ile görüşmüştü.

Putin-Kim zirvesiyle ilgili söylentiler devam ederken, Batılı ülkelerin, Ukrayna’nın Rusya’ya karşı başlattığı karşı saldırında yavaş ilerleme kaydedildiği şeklindeki eleştirileri de giderek artıyor.

Diğer taraftan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, dün ülkesinin doğusundaki Bahmut yakınlarında yer alan bir cephe hattını ziyaret etti.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir