ALMAN İSTİHBARATINDAN CİDDİ UYARI: KUZEY KAFKASYALI TERÖRİSTLER AVRUPA YOLUNDA

YPG binlerce kişiyi zorla hapsediyor

Yaxın Şərqdə Kürd kartı parçalanmaya xidmət edir

Москва и Вашингтон обсуждают Сирию по тайному каналу

Putin Erdoğan’a selam gönderdi

Gündem 12 Ekim 2019
108

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putn’in, Rus parlamentosu alt kanadı Duma Başkanı Vyaçeslav Volodin aracılığıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a selam gönderdiği açıklandı.

Duma Basın Bürosu’ndan ednilen bilgiye göre, “Terörizmle Mücadele ve Bölgesel İş birliğinin Geliştirilmesi” konulu bir konferans vesilesiyle İstanbul’a gelen Volodin, Erdoğan ile görüştü. Duma Basın Bürosu açıklamasında, ““Resmi resepsiyon sırasında, Türkiye Cumhurbaşkanı 3. Terörizmle Mücadele ve Bölgesel İş birliğinin Geliştirilmesi konulu konferansın tüm katılımcılarıyla görüştü. Etkinlik bağlamında Volodin ve Erdoğan arasında bir görüşme yapıldı. Duma Başkanı, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin’in Türkiye Cumhurbaşkanı’na sıcak selamlarını iletti.” denildi.

Erdoğan ve Volodin, ayrıca yapılacak söz konusu konferansın ana konularını da ele aldı.

Öte yandan Duma Uluslararası İlişkileri Komisyonu Başkanı Leonid Slutski, Ekim ayında İstanbul’da “Terörizmle Mücadele ve Bölgesel İş birliğinin Geliştirilmesi” konulu Konferans yapmayı planladıklarını daha önce duyurmuştu.

Slutski, şunları kaydetmişti: “Rusya, Türkiye, Pakistan, Afganistan ve Çin Halk Cumhuriyeti Meclis Başkanlarının da katıldığı ‘Terörizmle Mücadele ve Bölgesel İş birliğinin Geliştirilmesi’ konulu konferansın faaliyetlerini unutmamak lazım. Bu konferans bağlamında 6 ülke bir araya geldi. Bu ülkeler, büyük Avrasya’nın güvenlik sisteminin güveneceği devletlerdir. Afganistan’daki uyuşturucu kaçakçılığının ortadan kaldırılması önemli bir mesele. Bu altı ülke, söz konusu mücadelede (Afganistan) temel yükü taşıyacak olan ülkelerdir…”Ekim ayında İstanbul’da ‘Terörizmle Mücadele ve Bölgesel İş birliğinin Geliştirilmesi’ konulu bir konferans yapmayı planlıyoruz. Bu konferansa Irak, Lübnan, Türkmenistan, Tacikistan, Özbekistan ve belki Katar da katılabilir. Gelecekte, konferansa, katılan ülke sayısı daha da artabilir.”

FUAD SAFAROV

Yorumlar