KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Putin Erdoğan yakınlaşması nasıl olur

Putin Erdoğan yakınlaşması nasıl olur

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 2 dk okuma süresi
370 0

Rus uzman Erdoğan’ın Putin’e ulaşabilmesi için tavsiyeler verdi
igor  Korotçenko
Natsionalnaya Oborona (Ulusal Savunma) dergisinin baş editörü olan Rusya Savunma Bakanlığı Kamu Konseyi Başkanı askeri uzman Igor Korotçenko, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın “Putin, Erdoğan’ın telefonlarını neden cevaplamıyor?” sorusunu cevapladı.

Rusya’nın TVC kanalında yayınlanan “Pravo Znat” programına katılan Rus Korotçenko, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in neden Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telefonlarını cevaplamadığı sorusuna yanıt verdi.
Korotçenko “Türkiye iktidarının davranışları sayesinde Suriye’deki durum tehlikeli olmaya devam ediyor. Erdoğan’ın Putin’e ulaşması için birçok yöntem var. Kalın aracılığıyla bunu yapmasına gerek yok. Putin’e telefonla ulaşmak çok kolay” dedi.

‘PUTİN 10 SANİYEDE TELEFONU AÇAR’

Erdoğan’a Putin’e ulaşması için tavsiyeleri olduğunu belirten Korotçenko “Erdoğan televizyonlara çıkarak Rusya’dan resmen özür dilemeli. Türkiye ölen Rus pilot için gerekli tüm tazminatları ödemeli ve bu cinayetin suçlularını cezalandırmalı. Erdoğan bir de bunları yaptıktan sonra Putin’i arasın. O zaman Putin 10 saniyede telefonlara cevap verir” dedi.

‘TÜRKİYE UÇAĞIMIZ KONUSUNDA BİLGİ SAHİBİYDİ’

Türkiye’nin, Suriye hava sahasında yaşanabilecek kazaları önlemek için Rusya ve ABD arasında imzalanan anlaşmanın yükümlülüklerine uymadığını belirten Rus uzman “ABD, bu anlaşmadaki yükümlülüklerin Türkiye ve tüm diğer müttefiklerini kapsayacağının garantisini vermişti. Dolayısıyla ABD Savunma Bakanlığı, bu konuda Ankara’yı bilgilendirmişti. Rusya, bu anlaşma uyarınca operasyonları öncesinde uçuş güzergâhı, saati ve benzeri konularda ABD’ye bilgi veriyor. Yani Türkiye’nin düşürdüğü Rus uçağına dair bilgisi vardı. Türkiye iki F-16 uçağıyla uçağımıza pusu kurmuş bekliyordu. Türkiye Rus savaş uçağını düşürerek bizi sahiden de sırtımızdan bıçakladı ve Rusya ile olan tüm işbirliğini sıfırladı” dedi.
Fuad Seferov/Moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir