KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Putin Erdoğan buluşması

Putin Erdoğan buluşması

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
296 0

Vladimir Putin ve Recep Tayyip Erdoğan, 14. MAKS-2019 Uluslararası Havacılık ve Uzay Salonunun açılışında buluştular. Rusya devlet başkanı Putin, Erdoğan’a Rus Su-35, Su-57 ve Ka-62 helikopterini tanıtmış ve haklarında bilgi vermiştir. Daha sonra iki lider Be-200 amfibi uçaklarını incelmiş, iki lider Rus yolcu uçahgı MS-21 incelmişlerdir. İki lider Ruscsomos standını ziyaretlerinde Erdoğan’a Kozmonot eğitim merkezinde bir Türk’ün kozmonot olarak yetiştirilmesi ve yörüngeye uçurulması konusunda teklif yapılmış ve Erdoğan projeye Türkiye’nin katılacağını belirtmiştir.
Daha sonra fuar alanında yapılan basın toplantısında iki ülke arasındaki ilişkiler, Rus havacılık sanayinin geldigi nokta konusunda görüşlerini iki devlet başkanı belirtmiştir. Erdoğan Rus devlet başkanı Putin’i 17-2 ylül tarihlerinde İstanbulda gerekleştirilecek olan Teknofest’e davet etmiştir.
Daha sonra baş başa görüşmler yapılmış ve görüşmelerden sonra ikili Moskova Jukovskiy Uluslararası Havaalanı’nda bir basın toplantısı gerçekleştirmişlerdir.
Erdoğan, Soçi mutabakatı sonucunda İdlip’teki ortaya çıkan istikrara değinmiş, Türkiyede bulunan 3.6 milyon Suriyelinin evlerine dönebilmesi için Suriye Rejimin Soçi mutabakatına uyması sonucunda gerçkeleşebilecegini,Rejimin mutabakata uymadını, Astana ruhu çerçevesinde bölgede sukunetin vuku bulması için Türkiye’nin elinden geldigini yaptıgına değinmiş, Suriyenin toprak bütünlüğüne bağlılıgı teyit etmiştir. ABD ile güvenli bölge konusunda Putin ile istişare ettğini belirten Erdoğan, bölgedeki terör örgütlerinin bölgeyi terk etmesini istedikleklerini ve bu konun ABD ile görüşüldüğünü söylemiştir. Zira şu anda Türkiye’ye karşı sınırdan zaman zaman yapılan tacizler devam ediyor. Bu tacizler devam ettiği sürece bizim eli kolu bağlı durmamız mümkün değil. Şu anda sınırlardaki hazırlıklarımızın hepsi bunun içindir. Bu güvenli bölgenin tesisi, ülkemizin ve tüm bölge halkının sağlık sıhhat içerisinde geleceğe yürümesi için önem arz ediyor. Bu konuda kararlılığımız da tamdır. Bu adımı atacağımızı da yine ben Sayın Başkan’a ifade ettim şeklinde ifadelerini sürdürmüştür.

Putin’de iki ülke arasındaki Ticarete dikkat çekmiş, yerli para kullanımı konusunda hazırlıkların yakında sona varacagını belirtmiştir. Rusya ve Türkiye, Suriye krizinin çözümünde en verimli süreç olan Astana formatındaki çalışmalarını, İran’ın da katılımıyla verimli bir şekilde sürdürmektedir. Türkiye Cumhurbaşkanı ile İdlib’de teröristlerin ortadan kaldırılması ve yapılması gerekenler için anlaşma sağladık. İdlib’deki durumdan derin endişe duyuyoruz. Türkiye ile teröristlerin yok edilmesi için ek tedbirlerin çerçevesini belirledik diyen başkan Türkiye’nin mültecilerle ilgili yükü büyük. Bunu çok iyi biliyoruz. Sınırlarının güvenliğini sağlaması lazım, Türkiye’nin meşru çıkarları bunu gerektiriyor şeklinde konuşmuştur.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir