KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Putin de dünyanın çakallarından nefret ediyor

Putin de dünyanın çakallarından nefret ediyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
278 0

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz günlerde Federal Meclisi üyelerine hitaben yaptığı konuşmada dış politikadan az ve öz konuştu. Putin, başta ABD ve onun müttefiklerine (aslında müttefik değil de Washington’a hizmet etmek için sıraya giren ülkeleri kastediyordu) göndermeler yaptı. Bu yaparken de ilginç benzetmelerde de bulundu. Putin, ünlü yazar Rudyard Kipling’in çocuklar için yazdığı “Orman Çocuğu”na gönderme yaparak çakallar tarafından çevrelenen kaplan Şer Han’ı örnek verdi. Ve böylece ilginç benzetmede bulundu. Rusya lideri, “Sebepsiz yere Rusya’nın üzerine gelmeye çalışıyorlar. Tabii ki çevrelerinde de küçükler toplanıyor; aynı Kipling’in romanında baş kaplan Şer Han’ın yanına minik çakalların toplanması gibi.” diye yaptırımlar ve provokasyonlar yoluyla Rusya’yı yıpratmaya çalışan Batıyı sert eleştirdi.
Rus devlet televizyonları, Putin’in bu açıklamalarını ekrana getirirken, söz konusu romanın çizgi filmindeki o çakalın baş kaplanın elini yaladığı sık sık gösterildi.
Bu Sovyet çizgi filmini çocukken çok izledik. Hepimiz çakallara nefret hissiyle büyüdük. Yıllar sonra günlük hayatımızda, politikada, meslekte o çakalların karşımıza çıkacağını belki çocukken tasavvur bile etmezdik. Ama ne yazık ki bugün dünyada böyle çakal sayısı çok. Putin’in de nefreti hem doğal hem de düşündürücü.
Düşünsenize o çizgi filmindeki gibi çakal, büyük patronlarının elini öperek, yalayarak hayatta kalmayı amaçlıyor. Yani şeref ve onur diye bir şey yok. Yeter ki o eli yala ve öp. Ve kendini kurtar.
Çakal akla gelmişken, geçen yıl Rus ulusal televizyon kanalı REN TV, Türkler ve Türklüğün sembolü olarak tanımlanan kurtların, Rus halkının da kahramanı olduğunu öne sürmüştü. REN TV televizyonu, Rusya’da gerçekleştirilen 2018 FIFA Dünya Kupası’nın resmi maskotu “Zabivaka”yı da hatırlatmıştı. Rusça, “Golcü” anlamındaki “Zabivaka” adındaki maskot, kahverengi ve beyaz kürklü bir antropomorfik Avrasya kurdu olmakta. Rus televizyonunun yorumuna göre, “Kurdun resmi maskot olarak seçilmesi, Rusya’ya çok uğur getirdi. Şöyle ki söz konusu Dünya Kupası, çok iyi şekilde gerçekleştirildi.”
Yani, özetle Ruslar da çakala nefret eder…Ve çakalı Ruslar da asla sevmez.

Fuad Safarov

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir