KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye
  4. »
  5. Prof. Dr. Hasan Oktay’ın ‘NATO’ açıklaması Rus medyasında geniş yer aldı

Prof. Dr. Hasan Oktay’ın ‘NATO’ açıklaması Rus medyasında geniş yer aldı

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 4 dk okuma süresi
227 0

Türk siyaset bilimci Prof. Dr. Hasan Oktay’ın Madrid’deki NATO zirvesi ile ilgili Ria Novosti haber ajansına yaptığı açıklama Rus medyasında geniş yer aldı

Ankara merkezli Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (KAFKASSAM) Başkanı Prof. Dr. Hasan Oktay’ın Madrid’deki NATO zirvesinde Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in İttifak’a üyeliğine yeşil ışık yakması ile ilgili değerlendirmeleri Rus medyasında geniş yer aldı.

TÜRKİYE, NATO’NUN EN ÖNEMLİ 2. GÜCÜ OLMASINA RAĞMEN…
Resmi Ria Novosti haber ajansına konuşan Türk akademisyen, siyaset bilimci Oktay, “Türkiye ile Rusya, soğuk savaş sonrası örnek gösterilebilecek ve sürekli gelişen bir münasebet içerisindeler. Türkiye, NATO’nun en önemli 2. Gücü olmasına rağmen Rusya ile her alanda ilişkileri karşılıklı geliştiriyor” dedi.

“Bunun yanında, anlaşamadıkları konularda da diplomasi kanallarını karşılıklı açık tutuyorlar” diyen Prof. Dr. Oktay, “Ukrayna krizi, Türkiye – Rusya ilişkilerini her iki ülke açısından son derece hassas bir noktaya getirdi. Rusya, NATO’nun kendi çıkarlarına karşı ilerlediğini iddia ederken Türkiye, NATO ülkesi olmasına rağmen İsveç ve Finlandiya’nın sırf Rusya’dan korkarak NATO’ya gitme talebini reddetmiştir. Bu bile Rusya – Türkiye ilişkileri açısından Türkiye’nin ne kadar önemli bir ülke olduğunu gösterir” diye konuştu.

RUS MEDYASINDA ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR…

Ria Novosti haberi, “Türk uzman Oktay: Türkiye, Rusya nedeniyle İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya girmesine karşı”diye yayınladı.

Yakutsk.ru haber ajansı da, “Türk uzman Oktay, Ankara’nın İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılmasına neden karşı olduğunu açıkladı” diye başlık attı.

Rusya’nın en çok okunan günlük gazetelerinden Moskovski Komsomolets de, “Siyaset bilimci Oktay, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’yı NATO’da görmek istemediğini açıkladı” dedi.

SM NEWS haber sitesi de, “Türk uzman Oktay’a göre, Türkiye, Moskova’nın olası tepkisi nedeniyle Finlandiya ve İsveç’i NATO’ya almak istemiyor.” dedi.

Tut-News.ru haber sitesi de, “Uzman Oktay, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya girmesine neden karşı olduğunu anlattı” diye haberine başlık attı.

Novostivl.ru haber sitesi de, “Siyaset bilimci Oktay: Türkiye, Rusya yüzünden Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya girmesine izin vermiyor” dedi.

Lenta.ru haber sitesi de, “Siyaset bilimci Oktay: Türkiye, Rusya yüzünden Finlandiya ve İsveç’i NATO’ya almak istemiyor” ifadelerini kullandı.

Benzer haber ve değerlendirmeler, çok sayıda Rus medya mecrasında da yer aldı.

Rus televizyonları siyasi programlarında da Türk akademisyen Prof. Dr. Hasan Oktay’ın açıklamaları uzmanlar tarafından ele alınarak değişik açılardan değerlendirildi.

Fuad SafarovMoskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir