KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Pompeo Fener Rum Patrikhanesi’ni niye ziyaret etti

Pompeo Fener Rum Patrikhanesi’ni niye ziyaret etti

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
325 0

İddia o ki pompeo gelecek senato seçimlerinde ABD vatandaşı Rumların oyunu kazanabilmek için Fener Rum Patrikhanesini ziyaret etti.
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Avrupa ve Ortadoğu gezisi kapsamında Fransa ziyaretinin ardından İstanbul’a geldi. Türkiye’de resmi ziyaretlerde bulunmayacağı açıklanan Pompeo Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi’ni ve Rüstem Paşa Camii’ni ziyaret etti. Bakan, St. George Kilisesi’nde Fener Rum Patriği Bartholomeos ile görüştü.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve heyeti saat 10.40 sıralarında Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi’ne gitti. Pompeo’yu patrikhanenin girişinde Fener Rum Patriği Bartholomeos karşıladı. Ardından Pompeo ve Bartholomeos baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdi. Pompeo ve heyeti bir buçuk saati aşkın sürenin ardından patrikhaneden ayrıldı. Bartholomeos Pompeo’yu patrikhanenin kapısına kadar uğurladı. Gözler bu ziyarette olduğu için bir çok yorum da peşinden geldi. Senato seçimleri akla mantığa en uygun olanı olarak kabul ediledursun Pompeonun Gürcistanda da Gürcü Kilisesi Patriği II: ilya’yı hasta yatağında ziyaret edecek olması senato seçimlerinden ziyade ABD’nin başkanlık seçimlerinden dolayı Güney Kafkasya politikasında kaybettikleri mevzileri geri alabilmek için büyük bir hamle ile sahaya dönmesi şeklinde görülmesi gerekir. Zira Rus ortodoks kilisesi Fener Rum Patrikhanesi üzerinde baskı kurarak üstünlük elde etmesine karşın geçen yıl Ukrayna ortodoks Kilisesinin bağımsızlık kazanması Rusya tarafından kolay kabullenilmiş bir durum olmamıştı. Şimdi pompeo hem Fener Rum Patrikhanesini ve hem de Gürcü Patriği II. İlyayı ziyaret etmesi ABD’nin Gürcistan politikalarını ön plana çıkarmasının bir göstergesi olarak kabul edilebilir. Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüşme yapıp sonra İstanbulda diplomatik teamüllere aykırı bir şekilde Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri ile görüşmeyip Bartelemeo ile görüşüp Gürcistana hareket etmesi Pompeonun ziyaretinin amacının ip uçlarını vermektedir. Gürcistanda ABD-Rusya rekabeti iyice su yüzüne çıkmıştır. Katolik Bidenin Ortodoks politikası Rusyayının gücünü zayıflatabilecek mi. Sahi Pompeo Fener Rum Patrikhanesi’ni niye ziyaret etti.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir