KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. PKK’nın Afrin kırsalında mukavemeti tamamen kırıldı

PKK’nın Afrin kırsalında mukavemeti tamamen kırıldı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
244 0

Tel Rifat civarında tutunmaya çalışan bir grup dışında sağ kalabilen teröristleri Afrin merkeze çektiler. Diğer cephelerde oyalama taktikleri sergiliyorlar.

ABD ve Avrupalılar DEAŞ meselesi dolayısıyla Suriye’deki “en etkili kara gücünün PKK olduğu” zehabına kapılarak, Türkiye ile ortak mücadele etmeyi düşünmemişlerdi bile. PKK’nın Kobani ve Rakka’da DEAŞ ile mücadelesinin ABD’nin sınırsız ve sonsuz hava desteği ve ateş gücü sayesinde olduğu Zeytindalı Operasyonu ile açık-seçik ortaya çıktı.

Türkiye Fırat Kalkanı Operasyonunda DEAŞ ile savaşmıştı. DEAŞ’ın elinde bulunan silah, araç-gereç ve mühimmat PKK’da bulunanlarla kıyaslanamaz bile. Uçak ve tank hariç TSK’da ne varsa adeta PKK’da da var. ABD ne gerekiyorsa vermiş.

Ama Fırat Kalkanı bölgesi düz olmasına rağmen DEAŞ’ın motivasyon, direniş ve savaş bilgisi PKK’ya göre çok daha fazlaydı. Mesela DEAŞ, kaybettiği bir bölgeyi tekrar ele geçirmek için defalarca tekrar tekrar taarruza geçiyordu. Kaybedip tekrar ele geçirdiği yerler de oluyordu ama sonradan yine kaybediyordu. Ama çok ciddi bir savaş motivasyonu ve bilgisi vardı.

Ama PKK’da böyle bir motivasyon ve savaş kültürü olmadığı anlaşıldı. Kaybede kaybede, öle öle, Afrin’in merkezine kadar çekildiler.

Örgüt esaslı bir direniş sergilediği Bülbül Kasabasından sonra, Raşo’da bir süre direndi ama Cinderesi’ni neredeyse hiç savunmadı bile. Çünkü inancı ve motivasyonu kaybolmuştu.

Şimdi sivilleri kalkan yapıp Afrin merkezde dünya kamuoyunun dikkatini çekmeye çalışacaklar. Dünyanın da sanki başka derdi yokmuş gibi bu Stalinist örgütün yardımına koşacak.

Şahsen örgütün sahip olduğu silah ve ateş gücü ile coğrafyanın zorluğundan dolayı Afrin Operasyonunun Fırat Kalkanına göre çok daha zor geçeceğini sanıyordum. Ama operasyonun ilk 25-30 gününde bütün savunma hatları bozuldu ve mukavemeti kırıldı.

Üç-beş günü bulmaz belki, Afrin merkez için meskûn mahal operasyonu başlar. Güncel haritaya baktığımda TSK’nın “hilali oluşturmak ve tamamlamadan öte” bambaşka bir kurmay akılla hareket ettiğini düşünüyorum. Yaşadığı bütün sarsıntılar ve uğradığı ihanetlere rağmen 2500 senelik bir geleneğin sahibi TSK’nın bizleri de düşmanları da şaşırtacak bir strateji ile sorunu fazla uzatmadan çözeceğine inanıyorum.

TSK’nın Afrin’e tam kuşatma yapmayacağını, sivillerin kenti terk etmesi için dar da olsa kontrollü bir koridor bırakacağını değerlendiriyorum. Nubul-Zehra yolunun fiilen kontrol altına alınmamasını da (işgal kelimesini itici bulduğum için ‘kontrol’ kelimesini kullandım) buna bağlıyorum. Top, obüs ve uçak atışlarıyla zaten uzaktan kontrol altına alınan yolun meskûn mahal operasyonu başladığında siviller için fırsat olacağının hesaplandığını düşünüyorum.

Afrin merkezi an itibariyle askerî açıdan kuşatılmıştır. Kuşatmanın resmileşmesi üç-beş günü bulmaz. Bundan sonrasını TSK şanına uygun bir şekilde icra eder. Kuşatmayı müteakiben bazı uluslararası itirazlar, tehditler ve kısıtlamalar vs. ortaya çıkar. Bunları da devletimiz halleder.

Allah var, gam yok.
Ahmet Arslan

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir