KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye
  4. »
  5. PKK Neden Saldırı Alanını Genişletmeye Çalışmaktadır?

PKK Neden Saldırı Alanını Genişletmeye Çalışmaktadır?

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 5 dk okuma süresi
240 0

PKK Neden Saldırı Alanını Genişletmeye Çalışmaktadır?
emrahkaya1
Terör örgütü PKK, Çözüm Sürecinin bozulmasından sonraki dönemde Doğu ve Güneydoğu’daki il ve ilçelerde hendek kazma, “kurtarılmış bölgeler” yaratma ve silahlı saldırılar ile Türk güvenlik güçlerinin kayıplar vermesi için uğraşırken Ankara’da ise uydu terör örgütlerinin intihar bombacıları ile Türkiye Cumhuriyeti’ni kalbinden vurmaya çalışmıştır. Ancak son dönemlerde terör örgütü PKK, saldırılarını bu iki bölgenin dışına taşımayı amaçladığı anlaşılmaktadır. Örnek olarak son dönemde Bursa’daki intihar bombacısı saldırısı ve Soma’da yola döşenen bomba bunun en önemli kanıtlarıdır. Peki, PKK neden saldırılarının daha geniş bir alana yayma gereği duymaktadır?

İlk olarak Çözüm Sürecinde güçlenen PKK terör örgütü sadece Doğu ve Güneydoğu’daki konumunu güçlendirmekle kalmamış aynı zamanda Türkiye’nin geneline yayılan bir terör ağı kurmuştur. Kurulan bu ağ aracılığıyla genişletilen terör faaliyetleri ile PKK, Türk Milletinin üzerinde yaratmaya çalıştığı korku psikolojisini daha geniş bir alana yaymak istemektedir ve terör örgütlerinin her an her yerde saldırı yapabilecekleri algısını güçlendirmektedir. Bu noktada daha önceden Ankara’da yaşanan bombalı saldırı sonrası “Ankara’da Terör Saldırısı” (13.03.2016) başlıklı analizimde yaptığım “Çözüm Sürecinin Türkiye’ye bıraktığı en önemli miras terörün bölgesel bir tehdit olmaktan öte ulusal bir tehdit olduğu gerçeğidir.” tespit bu saldırılar ile kanıtlanmıştır.

İkinci olarak Ankara’da bombalı saldırılar düzenlenirken bu ilin emniyet müdürlüğü görevine vekaleten bakılmaktaydı. Lakin saldırılar sonrası bu bilginin kamuoyuna yansımasıyla birlikte bu göreve Mahmut Karaaslan atanmıştır. Göreve geldikten sonra emniyet bünyesinde güvenliği sağlama noktasında yaşanan sorunlara çözüm getirmeye çalışan Karaaslan, güvenlik konusunda yaptığı önemli çalışmaları ile Ankara güvenliğinde bir iyileşme sağlamış ve PKK’nın bu ilde saldırılar yapmasını zorlaştırmıştır. Bununla beraber kamuoyunda oluşan “PKK büyük illerde saldırılar düzenliyor” algısının yarattığı rehavet PKK’ya yeni saldırı alanları yaratmıştır.

Üçüncü olarak PKK terör örgütü, özellikle hükümete yakın olan medya gruplarının yarattığı “PKK’yı bitiriyoruz” algısının aslında gerçekçi olmadığını kanıtlamaya çalışmaktadır. Bu noktada PKK’ya sempati duyan ancak yapılan operasyonlar karşısında terör örgütünün zayıfladığına dair bir kanıya kapılanlar bazında bu saldırılar örgütün hala etkin bir halde olduğu mesajı taşımaktadır.

Dördüncü olarak örneğin Bursa’da yapılan intihar saldırısını TAK üstlenmiştir. TAK birkaç ay önce yaptığı açıklamada 60 saldırı yapacağının altını çizmişti. Bu saldırılar ile örgütün yapılacak eylemler noktasında kararlı olduğu mesajı verilmektedir. Ayrıca daha geniş alana yayılmış olan terör eylemleri terörle mücadeleyi daha da zorlaştıracaktır. Son olarak ise son dönemlerde yaşanan gelişmelerde iki nokta dikkatleri çekmektedir. İlki PKK’nın eylemlerine hız verdiği ikincisi ise toplumun belli kesimlerinde Çözüm Sürecine dönüşün bir seçenek olarak tartışıldığıdır. Özellikle AKP içinde bu konunun tartışılması ve artan terör saldırıları siyasi karar alıcıları tekrar masaya oturma konusunda zorlama amacı taşıdığı iddia edilebilir.

Bütün bu ayrıntıların neticesinde son bir yıl içerisinde istihbarat ve güvenlik noktasında gerekli özverinin hala gösterilmediği, terör örgütlerinin amaçları doğrultusunda hareket etmeye devam ettiği, genel olarak terör örgütlerinin gücünün kırıldığı noktasında soru işaretleri olduğu, terörle mücadelede siyasilerin ortak bir çerçevede anlaşamadığı ortaya çıkmaktadır. Türk güvenlik güçlerinin Doğu ve Güneydoğu’da gösterdiği özveri aynı şekilde bütün Türkiye’de gösterilmeli ve yasal süreçte alınacak önlemlerin yanı sıra siyasi karar alıcılar ve muhalefet terörle mücadelede ideolojiden uzak, hukuk ve bilim çerçevesinde ortak çerçevede buluşmalılardır. Ayrıca yaşanan gelişmeler karşısında Türk Milleti doğru bilgilendirilmeli ve Türk güvenlik güçlerinin morali hat safhaya çıkarılmalıdır.

Amerika Araştırmaları ve Terör Uzmanı Emrah Kaya/ Kafkassam
Facebook- Twitter: @emrhky0407

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir