KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. PKK kurucusu Sakine Cansız’ın öldürülmesi ve Macron’un Mümbiç’e asker göndermesi!

PKK kurucusu Sakine Cansız’ın öldürülmesi ve Macron’un Mümbiç’e asker göndermesi!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 8 dk okuma süresi
636 0


İtiraf edeyim ‘-ben demiştim’ demeyi sevmeye başladım. Takipte olanlar bilir, tarihe tanıklıkta şerh düştüğümüz konuların neredeyse büyük bir kısmı gerçekleşiyor ve öngörülerimi doğruluyor. Bazı muarızlarım hasetten çatlasa da durum bu. O nedenle “-Trump beni dinledi Suriye’den asker çekiyor” desem hilafı hakikat olmaz. Çok uzağa gitmeye gerek yok. 13 Şubat 2018’te kaleme aldığım; ‘Ankara yolcusu Rex Tillerson’a Çin’den Şam şekeri’nde; ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ı Ankara’da karşılamaya hazırlanan Türk yetkililerin, Tillerson’ın koltuğunun sallantıda olduğundan haberdar olduklarını umduğumu söyledim. Sonrasını biliyorsunuz zaten, tam bir ay sonra 13 Mart 2018’te Trump, Tillerson’ın biletini kesti ve gönderdi. Yine aynı yazıda; ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ı Ankara’da karşılamaya hazırlanan Türk yetkililerin bilmesi gereken bir başka önemli ayrıntının da Trump yönetiminin uzun vadede Suriye’de kalmayı düşünmediği ve kısa vadede bölgeden çekilmek için hazırlıklar yapmakta olduğunu belirtmiştim.(1)

Nitekim Ohio eyaletindeki bir mitingde konuşan Trump, Suriye’deki durumu “başkalarının halletmesinin” zamanının geldiğini, Amerika’nın Suriye’den “çok yakında”, Amerika’nın Suriye ve Ortadoğu’da çok fazla para harcadığını, bunun yerine içeriye yatırımların artırılmasını önemine dikkat çekti ve “Ait olduğumuz, olmak istediğimiz ülkemize geri döneceğiz” dedi.(2) Trump’ın sözleri ajans bültenlerine düşer düşmez Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ankara’nın çok sert tepkisine neden olacak bir adım attı. Macron ‘YPG’ye destek garantisi verdik, Türkiye ile SDG arasında arabulucu olabiliriz’ dedi. Dikkat çeken nokta Fransa’nın ‘Menbiç’e asker gönderme’ sinyalinin, ABD’nin Suriye’den çekileceğini ilan etmesinden hemen sonra gelmesi. Birbirini takip eden beyanlar değerlendirildiğinde Trump’ın “Suriye’den çekiliyoruz” açıklaması, Fransa’nın bu kararı “ABD Suriye’deki rolünü Fransa’ya mı devrediyor?” sorusunu gündeme taşıdı.

Fransa’nın Suriye’ye ilgisi yeni değil. 16 Mayıs 1916’da İngilizler ve Fransızlar arasında Osmanlı topraklarının paylaşıldığı Sykes-Picot anlaşması yapılmış, Rusya Çarlığı’da da onaylamıştı. Bu anlaşmaya göre; Fransa’ya, Doğu Akdeniz bölgesi, Adana, Antep, Urfa, Mardin, Diyarbakır, Musul ile Suriye kıyıları verilmişti.(3) O nedenle Fransa Lübnan ve Suriye’yi kendi sömürge kolonisi gibi görüyor. Fransızlar Ortadoğu’ya yerleşmek için Suriye ve Lübnan’da Araplar, Irak’ta ve diğer bölge ülkelerinde Kürtler üzerinden projeler gerçekleştiriyor. Bu amaçla 24 Şubat 1983 tarihinde kurulan 1993’te vakıfa dönüştürülen Paris Kürt Enstitüsü (Kürtçe: Enstîtuya kurdî ya Parîsê, Fransızca: L’Institut kurde de Paris, IKP), Fransızların emperyalist çıkarlarına hizmet etmek için araçlaştırılan bir işleve sahip. 1974’te kurulan Fransız-Kürdistan Derneği, Paris Kürt Enstitüsünün öncülüdür ve enstitü fikrinin başlangıç noktasıdır. Paris’te bulunan Kürt Enstitüsü sözde Kürt dilini ve kültürünü araştırıyor. ikisi Fransız Kültür ve İçişleri Bakanlığı’nın temsilcisi toplam 15 güçlü Yönetim Kurulu üyesi bulunan enstitünün yönetim kurulu her üç yılda bir yenilenir.

Kurul, kendi üyeleri arasından bir Başkan, iki Başkan Yardımcısı, bir Sayman ve Sekreter ile birlikte Enstitü Yürütme Komitesi’ni seçer. Şimdiki kurul; Haziran 1996’da seçildi. Başkanı, bir nükleer fizikçi olan Dr. Kendal Nezan’dır (Fransa); Başkan Yardımcıları, Swansea Üniversitesinde Siyaset Bilimi Profesörü olan Dr. Abbas Vali ve (Hollanda) Amsterdam Üniversitesi’nde öğretim görevlisi Dr. Fuad Hussein’dir. Sayman, INALCO’da (Doğu Dilleri ve Medeniyetleri Ulusal Enstitüsü) Kürt Dili ve Uygarlığı Profesörü Dr. Joyce Blau (Fransa); avukat Kamuran F. Çeçen ise Sekreter. Kurul ayrıca, Almanya, İsveç, İngiltere ve ABD’den diğer Kürt liderler olmak üzere yedi üyeden oluşmaktadır ve önemli ölçüde, yaklaşık bir milyon Kürt’ün yerleştiği Batı’daki Kürt diasporasının çeşitliliğini yansıtmaktadır.(4) Enstitü açıklamasına bakılırsa gönüllü yardımlarıyla ayakta duruyor. Onu benim külahıma anlatsınlar.

Fransa Cumhurbaşkanlarından François Maurice Adrien Marie Mitterrand’ın eşi, 21 Kasım 2011’de 87 yaşında Fransa’da bir hastanede yaşamını yitiren Danielle Mitterand, Paris Kürt Enstitüsü’nün en tanınmış destekçileri arasındaydı. Türkiye’yi; ezilen azınlık’ olarak nitelediği Kürt vatandaşlarını ezmekle suçlayan, PKK ve yandaşlarıyla devamlı dirsek temasında olan Mitterand Türkiye aleyhindeki her olayda ön saflarda yer alıyordu. Mitterrand, Halepce katliamında Güneydoğu’ya gelerek Türkiye sınırına gelen mültecilerin aç bırakıldığını iddia ederek Türkiye’yi suçlamıştı. Paris Kürt Enstitüsünün 1982’de başlayan kuruluş çalışmalarına Yılmaz Güney’de katılmıştı. Paris Kürt Enstitüsü’nün Türk kamuoyunda popülerliği, Paris’in 10. bölgesinde Rue Lafayette üzerinde bulunan ofisinde 10 Ocak 2013’te aralarında PKK’nın kurucularından Sakine Cansız ile Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in bulunduğu 3 kadının öldürülmesiyle arttı. Paris’teki saldırılar, Türkiye’de PKK lideri Abdullah Öcalan ile İmralı adasında resmi kanallardan görüşmelere başlandığı döneme rastlamıştı.(5)

Avrupa Birliği ülkeleri görücüye çıkmış genç kız gibi. Almanya’ya Rusya, Fransa’ya Amerika talip. Ancak Fransa’nın bu Suriye hamlesini Vatikan’a bağlayanlarda var. Paris Kürt Enstitüsü’ne bakılırsa, 20 Ekim 1921 tarihli Fransız-Türk anlaşması uyarınca, Fransa, Kürdistan ve Kürdistan’ın Kürt vilayetlerini görev alanına giren Suriye’ye ilhak etmiş. Aç tavuk kendisini buğday ambarında görürmüş sözünün ne kadar doğru olduğunu bir kez daha anladım. Bu arada ABD’nin; Türkiye’nin olası Sincar operasyonuna yeşil ışık yaktığını, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert’ın ‘Türkiye Sincar’a bir operasyon düzenleyecekse bu Irak hükümetiyle koordinasyon içinde yapılmalı’ açıklamasından anlayabilir miyiz?

Bakınız:
1- http://kafkassam.com/ankara-yolcusu-rex-tillersona-cinden-sam-sekeri.html
2- https://www.amerikaninsesi.com/a/trump-cok-yakinda-cikacagiz/4322888.html
3- http://www.milliyet.com.tr/sykes-picot-anlasmasi-nedir–gundem-2247554/
4- https://www.institutkurde.org/en/info/who-is-the-kurdish-institute-s-1232550990
5- http://www.bbc.com/turkce/haberler/2013/01/130110_paris_attack

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir