KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gürcistan
  4. »
  5. Petrol fiyatları dolar artışı ve Cemal Kaşıkçı!

Petrol fiyatları dolar artışı ve Cemal Kaşıkçı!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 6 dk okuma süresi
316 0

Trump; dünyanın en büyük petrol üreticisi Suudi Arabistan’ın enerji politikasına sıklıkla müdahil oluyor. Trump’ın amacı üç kuruşa beş köfte yemek. ABD’nin enerji açığını kapatmak ve ucuz enerji temin etmek. Bu nedenle Suudilerden yaz ortasında petrol üretimini 2 milyon varil artırmalarını istemişti. Gerekçesi de ABD’nin İran’a uyguladığı ambargo ve Venezualla’daki karışıklıklar sebebiyle petrol fiyatlarının artışını önlemek. İran’ın nükleer enerji konusunda 2015 yılında 6 ülke ile yaptığı anlaşmadan ABD’nin çekilmesinin ardından Trump yönetimi, İran’a koyduğu ambargonun yanı sıra Avrupa, Asya ve Ortadoğu’daki müttefiklerine İran’dan petrol ithalatını durdurmaları için baskı yapıyor. Suudilerin ham petrol üretimini artırmasıyla, İran ve Venezuela’nın açığının kapatılması hedefleniyor. Lakin Trump içki misali, şişede durduğu gibi durmuyor.

Önce ham petrol üretimini artırmaları talebinde bulunan ABD başkanı Donald Trump, arkasından OPEC ülkelerine petrol fiyatlarını düşürmelerini istedi. Ama tam bir sığır çobanı edasıyla ve diplomasi kurallarını hiçe sayarak. Ortadoğu ülkelerine yapılan ABD yardımıyla petrol fiyatlarını ilişkilendiren Trump, “Biz Ortadoğu’daki ülkeleri koruyoruz, biz olmadan uzun süre güvende olmalarına imkan yok ancak yine de petrol fiyatlarını arttırmaya devam ediyorlar. Bunu hatırlayacağız. OPEC tekeli fiyatları derhal indirmeli” açıklamasını yaptı. Trump durup dururken Suudi rejimine yüklenmiyor. Çünkü ABD’de benzin fiyatının artması Kasım’da yapılacak Kongre ara seçimleri öncesinde Trump için siyasi soruna ve krize dönüşebilir.

Petrol fiyatlarındaki mevcut yükseliş psikolojik etkenler ve jeopolitik değişkenlerden kaynaklanıyor. Petrol üretiminin azaltılmasına ilişkin anlaşmayı imzalayan Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyeleri ve bağımsız petrol üreticilerinin, arz-talep dengesini sağlamak için gelişmeleri yakından takip ediyor. Ocak 2016’da varil başına 27,10 dolar seviyesine kadar düşen petrolde, üreticiler makul fiyata ulaşmak için 2016 yılının Kasım ayı sonunda Viyana’daki OPEC Olağan Toplantısı’nda, Rusya gibi diğer üreticilerin de desteğiyle küresel arzı kısma kararı alındı. Böylece, petrol üretim seviyesinin günlük 1,2 milyon varil düşürülmesi karara bağlanmıştı.
OPEC`in petrol arzını arttırıp artırmayacağı yönündeki tartışmalar Suudi Arabistan, İran, Rusya derken şimdi de Katar`a sıçradı. Katar yönetimi alacağı kararla diğer petrol üreticisi ülkelere ters düşmek istemiyor.

Trump eline ister ambargo ister dolar ister savaş sopasını alsın işler istediği gibi gitmiyor. Nitekim OPEC ülkelerinden petrol fiyatlarını düşürmesini isteyen Trump’ın tehdidi işe yaramadı. OPEC lideri Suudi Arabistan ile Rusya, üretimi artırmayacaklarını duyurmuştu. Trump zayıf halka gördüğü Suud rejimine ha bre yükleniyor. Geçtiğimiz hafta Donald Trump Suud kralı Salman’ı, ABD ordusunun desteği olmadan iki hafta bile dayanamayacağı konusunda uyardı. Suudi Arabistan Veliah Prensi Muhammed bin Selman, Suudi Arabistan’ın ABD’ye sağladığı güvenlik desteği için hiçbir şey ödemeyeceğini, ABD’den bedava silah almadığını, Trump’dan 400 milyar dolarlık silah aldığını bunun Trump için büyük bir başarı olduğunu söyleyiverdi. Bununla kalmadı; “ülkesinin ABD’den 30 yıl önce var olduğunu ve ülkesinin, güvenliği karşılığında herhangi bir bedel ödemeyeceğini de” söyledi.

Suudilerin efelenmesinden benim anladığım fabrika ayarlarına geri dönüyor oldukları. Riyad rejimi de İngiliz kampında rezervasyon yaptırmış gözüküyor. Cemal Kaşıkçı olayına birazda bu zaviyeden bakmalı. Bilmediğim bir odak uluslararası ölçekli sanki Türkiye merkezli kontrollü kaos uyguluyor, ha bre yangına kütük ha bre yangına kütük. Türkiye Cumhuriyeti devleti kuru gürültüye papuc bırakmaz. Neden mi? Çünkü kayıt dışı askeri, ekonomik ve hesap edilemeyen siyasi gücü var! Aklıma gelmişken ABD neden Türkiye’de döviz kurlarına müdahil biliyor musunuz? Çünkü ABD, burnunun dibindeki Venezuela’da devlet başkanı Nicolás Maduro Moros’u indirip yerine kukla birisini getirmek istiyor. Ankara ise Maduro ile yaptığı anlaşmalarla ABD’nin oyunlarını bozuyor. Venezuela’nın altın madenlerini işletiyor, petrolünü satıyor. ‘Bu Türkler de çok fazla oluyor’ değil mi?

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir