KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Perde arkası: Düğümü onlar çözdü…

Perde arkası: Düğümü onlar çözdü…

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 2 dk okuma süresi
377 0

Perde arkası: Düğümü onlar çözdü…
alinur
Türkiye ile Rusya arasında buzların çözülmesi ve ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda büyük pay sahibi iki isim, her ne kadar bu süreçte vitrine çıkmamaya özen gösterseler de, belli oldu: Kazakistan ve Azerbaycan’ın devlet başkanları Nursultan Nazarbayev ve İlham Aliyev.
Uçak krizinin ilk gününden itibaren devreye giren iki liderin, Putin ile Erdoğan’ı barıştırmak için büyük çaba gösterdikleri, hatta başlangıçta Kremlin’den gelen “Siz araya girmeyin, bu ikili mesele” uyarısına rağmen diplomatik çabalarına sabırla devam ettikleri belirtildi.

Sürece yakın kaynaklar, özellikle Kazakistan liderinin yaş, deneyim ve saygınlığı ile iki lider arasında arabuluculuk çabalarında büyük gayret sarf ettiğini vurguluyorlar. Bu arada Kırgızistan Devlet Başkanı Almaz Atambayev’in de ilişkilerin düzeltilmesi için çaba harcadığı vurgulanıyor.

Sonuçta Erdoğan ile Putin barışıp ilişkileri normalleştirme kararı alırken, barışın sağlanmasında büyük pay sahibi olan iki lider de unutulmadı.

Erdoğan’ın hem Nazarbayev’e, hem de Aliyev’e birer mektup göndererek sürecek büyük katılarından dolayı içtenlikle teşekkür ettiği belirtildi.

Bu konuda Başbakan Binali Yıldırım bir açıklama yaparken, Kazakistan Devlet Başkanı’nın basın sözcüsü de kamuoyu ile paylaştı.

Nazarbayev’e yollanan mektup konusunda Astana’dan, “Türkiye cumhurbaşkanı, Kazakistan devlet başkanına Türkiye ile Rusya arasındaki tüm ilişkilerin normalleştirilmesi yönünde paha biçilmez katkısı ve büyük işleri için teşekkür etti” açıklaması yapıldı.

Ayrıca Erdoğan’ın Nazarbayev’i Ankara’ya davet ettiği vurgulandı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir