Нестабильность на постсоветском пространстве – движение на Запад

“Suriya məsələsində Qarabağ bazarlığı olacaqsa…” – Almaniyanın oyunu, yoxsa…

İsmail Akgün: ÇALIŞMA HAYATINDA USTA-ÇIRAK İLİŞKİS

Hamiyet ÇAKIR: Rusya’daki Protesto Gösterileri Ve Bulgaristan

Paşinyan Tahranda Reisi ile görüştü

Ermenistan, İran 5 Ağustos 2021
77
MAKEDONYA'DA SINAVSIZ ÜNİVERSİTE

Ermenistan başbakanı Nikol Paşinyan çalışma ziyareti için Tahran’a gitti. İran Cumhurbaşkanı seçilen İbrahim Reisi ile yaptığı görüşmede, ziyaretinin “ilişkileri derinleştirme ve iki ülke arasındaki işbirliğini güçlendirmeye vesile olması için gerçekleştirdiğini” söyledi.
Başbakan, İran ile çok taraflı işbirliğinin Ermenistan için birincil öneme sahip olduğunu vurguladı. Paşinyan İran’ın bölgede barış ve istikrarı tesis etme konusundaki tutarlı çabalarının önemini vurguladı.
İbrahim Reisi, bölgede barışın sürdürülmesinin İran için kilit önemde olduğunu belirterek, İranın tüm sorunların diyalog yoluyla çözülmesini gerekli gördüğünü sözlerine ekledi.
Ermenistan ve İran liderleri, ticari ve ekonomik bağların güçlendirilmesiyle ilgili konuları görüştüler. Özellikle Meghri Serbest Ekonomik Bölgesi’nin aktif olarak işletilmesi ve İran’ın AEB ile serbest ticaret rejimini uygulama olasılığı, bölgesel kanalların geliştirilmesi, İran tarafının Kuzey-Güney otoyol inşaat programına ilgisi ve enerji işbirliğinin geliştirilmesi konuları masaya yatırıldı. İbrahim Reisinin İran Cumhurbaşkanı seçilmesi vesilesiyle yapılan bu ziyaret Ermenistan açısından son derece önemli ve kritik bir ziyaret oldu. Ermenistan Başbakanı Paşinyan yeni hükümeti kurmadan yaptığı ziyaret yeni İran Cumhurbaşkanı ile gelecek yılarda daha uyumlu çalışabileceğini göstermiş oldu. Ermenistan Azerbaycan savaşlarında İranın tutumu Ermenistan için oldukça önemli olduğundan yeni dönemde İranın desteği Ermenistan için can simidi olacak. Aynı zamanda İrana karşı yaptırımların devam etmesi İran İsrail ilişkilerinin savaşın eşiğine dayanması İran Ermenistan ilişkilerinin gelişmesine vesile olacaktır.
Vercuhi Arşakyan Erivan Kafkassam

Yorumlar