KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ermenistan
  4. »
  5. Pasinyan Sarkisyanı yendi mi

Pasinyan Sarkisyanı yendi mi

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 4 dk okuma süresi
388 0


Ermenistan’da meydana gelen son günlerdeki gelişmeler beklenen gelişmelerdir. Zira Ermenistan bölgede bir proje devletidir. Şu an Ermenistan’ı kim yönlendirirse onun istikametinde hareket etmeye meyyal bir yapısı sözkonusudur. Serj Sarkisyanın İktidarda kalabilmek için gerçekleştirmiş olduğu hülle değişimine çok ciddi tepkiler verildi ve Sarkisyan istifa etmek zorunda kaldı.
Bu değişim belkide Ermenistanda meydana gelebilecek uluslararası müdahalenin de önünü kapatmış oldu. Zira Ukrayna krizinden sonra Ermenistan da böyle bir halk hareketi beklemek her zaman için mümkün idi. Kafkassam olarak sürekli Ermenistan’ın iç dinamiklerinden hareketle böyle bir ayaklanmanın olacağını söylüyorduk. Bunun iki ana sebebi var birincisi Ermenistan’ın içinde bulunduğu sosyo ekonomik şartlar. İkincisi ise Amerika ile Rusya’nın direkt cephe savaşına girmektense bu tür SORUNLAR üzerinden birbirileri ile Mücadele etmesidir. Son on yılda özellikle Ermenistan da ekonomik gerekçeler bahane gösterilerek iktidara karşı gösteriler sık sık gerçekleşmekteydi. Şimdi amerikancı olduğu iddia edilen bu sokak hareketleri neticesinde Cumhurbaşkanlığı’ndan başbakanlığa geçen serj sarkisyan İstifa ederek halk hareketinin önünü almaya çalıştı. Fakat Ermenistan halkı bu gelişmeleri akıllı bir şekilde yönlendirebilirse Amerika Rusya rekabetinin bir Sonucu olarak değil kendi potansiyelini harekete geçirerek Etmenistanda sağlıklı bir gelecek inşa edilmesinin önünü açabilir.
Bu gerçekleşmezse aynen Ukrayna’da olduğu gibi Ermenistan’ı büyük karışıkların beklemesi mümkündür. Bu noktada Azerbeycan Ermenistandaki gelişmeleri yakın bir şekilde takip etmeli gerekirse savaş kartını ileri sürmelidir.
Eğer bu eylemlerin arkasında Amerika var ise ve Ermenistan’da amerikancı bir iktidar söz konusu olacaksa o zaman Azerbeycan Rusya ile anlaşarak işgal altındaki topraklarını geri alma fırsatını ele geçirebilir.
Zira Ermenistan’daki bu karışıklıklar birkaç ay süreceğe benzemektedir. Azerbaycan bugünlerde çok dikkatli olmalı ve o atacağı her adımı uluslararası sisteme uygun olup olmayacağına bakıp ona göre hareket etmelidir.
Azerbaycan’da seçimlerin erkene alınması ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi önündeki Ermenistan karışıklıklarını daha iyi değerlendirip gelecek yakın zamanda ona göre hareket etme imkanı elde etmiş oldu. Rusya Sarkisyanı feda ederek ermenistanda bir pozisyon aldı ve gelişmeleri takip edecek. Ermenistan’ı elinden kaçırırsa bu sorun tüm Rusya’ya yayılır ve Rusya ile sorun yaşayan bölgeler Ermenistan’ı örnek alıp harekete geçebilir. Ermenistanı takip etmeye dvam. Nikol Pasinyan ve arkadaşlarını aslında iyi bir iş çıkardılar.
Dr Hasan Oktay kafkassam başkanı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir