KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ermenistan
  4. »
  5. Paşinyan: Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki en acil ve en önemli mesele Dağlık Karabağ meselesidir

Paşinyan: Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki en acil ve en önemli mesele Dağlık Karabağ meselesidir

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
281 0

Paşinyan Azerbaycan ile Rusya’yı karşıkarşıya getiriyor. Şimdiye kadar Aliyev Karabağ sorunu bitti diyordu ama gözüken o ki sorun eskisinden daha karmaşık hale geliyor. Resmi ziyaret için Katar’da bulunan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Al-Jazeera’ya verdiği demeçte Ermenistan, Rusya ve Azerbaycan arasında Kasım 2020’de imzalanan üçlü açıklamanın, o dönemde Dağlık Karabağ’daki şiddeti sona erdirmeye yönelik adım olduğunu belirtti.

Başbakan Paşinyan, “Bu açıklamanın Dağlık Karabağ sorununa değinmediğini, Dağlık Karabağ sorununun ele alınması gerektiğini belirtmeliyim. Yakın gelecekte Dağlık Karabağ sorununu da çözebileceğimizi umuyoruz” ifadesi kullandı.

Ermenistan’ın Azerbaycan ile temaslar için bir dizi platformları olduğunu kaydeden Paşinyan, son zamanlarda Ermenistan- Azerbaycan arasında sınır komisyonu oluşturduklarını ve bu çalışmaların devam edilmesinin çok önemli olduğunu dile getirdi.

“Sadece bir görüşme oldu ama ikinci görüşmenin Rusya’nın başkenti Moskova’da, üçüncü görüşmenin de Brüksel’de yapılması konusunda anlaşmışız. Uluslararası ortaklarımızın da desteğiyle ve tabii ki doğrudan yaptığımız çalışmalar sonucunda sınırlarımızı belirleyebileceğimizi umuyoruz.” dedi.

Sınır komisyonunun Dağlık Karabağ topraklarının tamamının Azerbaycan’a ait olmasına karar vermesi halinde Ermeni tarafının tutumunun ne olacağı sorusuna da değinen Paşinyan, “Sınır belirleme komisyonunun Dağlık Karabağ sorunuyla hiçbir ilgisi yok, çünkü dediğim gibi Azerbaycan ile iletişim konusunda farklı platformlarımız var. Bunlardan biri sınırları belirleme çalışmaları ile ilgilidir. Sınır güvenliği konusu da çok önemli, bu da komisyonun yetkisi altında, çünkü tüm sınır boyunca istikrar ve güvenliği sağlamalıyız. İkinci konu, Ermenistan-Azerbaycan ilişkilerinin normalleşmesidir.”

Bölgesel, ulaşım ve ekonomik iletişimin açılmasıyla ilgili bir iletişim platformu olduğunu söyleyen Başbakan “Ama tabii ki Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ve bölgesel barış açısından en acil ve önemli mesele Dağlık Karabağ meselesidir.” sözlerine ekledi.

Rusya’nın üçlü açıklamada garantör rolünü önemine vurgu yapan Paşinyan, Rusya’nın Ermenistan’ın stratejik ortağı ve müttefiki olduğunu, ancak aynı zamanda Azerbaycan’a da çok yakın olduğunu kaydetti.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir