KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. PAKİSTAN’IN TÜRK KÖKENLİ BAŞBAKANI: MUZAFFER ALİ HAN

PAKİSTAN’IN TÜRK KÖKENLİ BAŞBAKANI: MUZAFFER ALİ HAN

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
406 0

Pakistan’ın Türk kökenli Başbakanı Muzaffer Ali Han Kızılbaş, Pencap eyaletinin önemli ailelerindendir. Kökeni Azerbaycan’ın meşhur Türkmen boylarındandır. Babası Fatih Ali Han Kızılbaş, Britanya Hindistanı’nın büyük toprak ağalarından olmuştur.
Muzaffer Ali Han Kızılbaş, 1908 yılında Pakistan’ın Pencap eyaletinin Lahor kentinde doğdu. Kökeni meşhur Azerbaycan hükümdarı Nadir Şah Afşar tarafından Afganistan ve Pakistan bölgesine yerleştirilmiş Kızılbaş Türkmen boylarındandır. Babası Fatih Ali Han Kızılbaş, Britanya Hindistan’ının büyük toprak ağalarından birisi olmuştur. İngiliz kökenli tarihçi L. H. Qriff “Pencap Liderleri ve Pencap’daki Nüfuzlu Ailelerin Tarihi” adlı çalışmasında bu ailenin Nadir Şah tarafından Azerbaycan’ın Şirvan ve Karabağ bölgesinden getirilerek Afganistan’a yerleştirildiğinden bahdetmektedir.
Nadir Şah 1738 yılında Hindistan seferi sırasında Afganistan’dan geçerken sınır bölgelerini güvenli kılmak için, Azerbaycan’dan beraberinde getirdiği 12 bin Türkmen ailesini bölgeye yerleştirir.
Türkmenlerin bölgeye yerleştirilmesinden 100 yıl sonra, 1839 yılında Rusya ve İngiltere arasında Afgan cephesinde askeri çatışmalar yaşanır. 1842 yılında Kabil isyanı sonucunda Britanya Afganistan’dan çekilmek zorunda kalır. İngilizlerle birlikte Kızılbaş beylerinin bir kısmı da İngiliz kontrolünde bulunan Pakistan topraklarındaki Lahor kentine gider. Bu beylerden biri de Muzaffer Ali Han Kızılbaş’ın babası Fatih Ali Han idi.
Muzaffer Ali Han henüz genç yaşlarında olmasına rağmen Pakistan’da önemli makamlarda bulunur. Siyasi faaliyetine Birlik Partisi’nde başlar, daha sonra Müslüman Ligi’ne ve Cumhuriyetçi Partisi’ne katılır.
O, İbrahim İsmail Çendrigar’ın Başbakanlığı döneminde, 1957 yılının 18 Ekiminden 1957 yılının 16 Aralığına kadar Pakistan’ın Sanayi Bakanı olarak görev yapar. 1957 yılının 16 Aralığından 1958 yılının 18 Martına kadar Başbakan Sir Feroz Han’ın kabinesinde Sanayi, Ticaret ve Parlamento Meselelerinden Sorumlu Bakan görevini yürütür.
Ali Han Kızılbaş 1958 yılında Pakistan’ın Başbakanı seçilir. Görevde olduğu dönemlerde çok önemli işler yapan Ali Han, Başbakanlık görevinden sonra da yüksek makamlarda çalışır. 1969 yılında Pakistan’ın Maliye Bakanı tayin edilir. O, bu görevi 1971 yılına kadar icra eder.
Maalesef, Muzaffer Ali Han’ın ne zaman vefat ettiği ve nerede defnedilmesi ile ilgili net bir bilgi yoktur. Fakat mensup oldukları Kızılbaş Türkmen ailesinin halen Pakistan’da önemli ailelerden olduğu bilinmektedir.
Cafer Mustafalı / Marmara Üniversitesi / Genel Türk Tarihi

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir