KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye
  4. »
  5. Özdemir Bulduk: TÜRKİYE’NİN AFRİKA POLİTİKASI BATIYI RAHATSIZ EDİYOR

Özdemir Bulduk: TÜRKİYE’NİN AFRİKA POLİTİKASI BATIYI RAHATSIZ EDİYOR

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
320 0

Der Spiegel dergisi Türkiye’nin Afrika politikasını dert edinmiş ve soruyor:
Silah anlaşmaları, inşaat projeleri, askeri işbirlikleri ile Türkiye Afrika’daki etkisini genişletiyor.
**
Yakında AB ülkelerinin çoğunu geçecek mi?
**
İnşallah geçer.
**
Avrupalılar o kıtadaki ülkeleri yıllarca sömürdüler. Yer altı ve üstü kaynaklarını kendi ülkelerine taşıdılar.
**
Afrika kıtasındaki açlık ve sefaletin, yoksulluğun, geri kalmışlığın yegâne sebebi batılılardır. Ora halklarını yıllardır insandan çok köle gibi görmüşlerdir.
**
Fransa, Almanya, Hollanda, İngiltere gibi ülkelerin sömürgesi olan çoğu Afrika ülkesinde doğru dürüst kendi dilleri bile konuşulmaz.
Fransızca, İngilizce yerel dillerden daha fazla konuşulur.
Baş da Fransızlar olmak üzere Avrupalılar buralarda sayısız katliamlar gerçekleştirmişlerdir ve milyonlarca Afrikalı adeta köle gibi çalıştırılmıştır.
**
Artık Afrika ülkeleri bu gerçekleri görüyor.
Kuzey Afrika ile tarihten gelen çok önemli ilişkilerimiz var. Türkler buralarda egemen bir devlet yerine dost, kardeş bir ülke olarak görülmektedir. Bura yaşayan milletlerin kültür, sanat veya yaşam tarzlarına müdahale etmeden çok önemli gönül köprüleri kurmuştur.
**
Şimdilerde yapılan da budur. Türkiye Afrika da işbirliğine gittiği ülkeleri eşit ortak olarak görüyor ve askeri, ticari ve siyasi ilişkilerini bunun üzerine inşa ediyor.
**
Tarihinin hiçbir döneminde sömürgeci ve emperyalist olmayan Türk Milleti aynı zaman da renk, ırk, dil ayrımı yapmadan herkesin faydasına olacak bir yaklaşım sergiliyor.
Son yıllarda sahip olduğu önemli madenler nedeni ile Çin Afrika kıtasında çok önemli bir mesafe almıştır. Afrika devletlerine kredi açarak, yatırımlar yaparak, hammadde tedarikinde dünya lojistik sistemini etkileyecek kadar nüfus sahibi olmuştur.
**
Afrika kıtasını yıllarca kendi arka bahçesi olarak gören batı Avrupalılar kendi nüfus bölgelerinde Türkiye’nin bu kadar hızlı ve etkili ilerlemesini hazmedemiyorlar.
**
Özellikle Fransa, İtalya Orta ve Kuzey Afrika’daki zengin enerji kaynakları ve endüstri için kıymetli madenleri yıllarca kendi ülkeleri lehine kontrol ettiler, milyarlarca dolar gelir sağladılar.
**
Türkiye’nin bu kıtaya gelmesi üstelikte kıta ülkeleri tarafında gönüllü hemen kabul edilmesi Avrupalıları ciddi şekilde endişelendirmeye başladı.
**
Milli bir dış politika ile özüne dönmeye başlayan ve gönül coğrafyasına tekraren yönüne çeviren Türkiye son zamanlarda Afrika ülkelerinde elçilik açan siyasi, savunma ve ekonomik alanlarda ikili anlaşmalar yapan bir ülke olarak küresel güçlerin radarındadır.
Hiç fark etmez.
**
Önümüzdeki yıllar da dünya da oluşan her stratejik ve jeopolitik gelişmede artık Türkiye söz sahibi olacaktır. Hesaplarına Türkiye’yi dâhil etmeyenler zaman içerisinde ciddi şekilde yanıldıklarını yaşayarak tecrübe edeceklerdir.
**
Üreten, güçlü, milli ve yerli politikalar ile Türkiye Avrasya’nın kutup yıldızı olacaktır.
Özdemir Bulduk Kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir