KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Özdemir Bulduk: ENERJİ FİYATLARI ÇILDIRDI

Özdemir Bulduk: ENERJİ FİYATLARI ÇILDIRDI

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
332 0

Yüksek petrol fiyatlarına rağmen, OPEC+(Rusya) üretim ağı petrol musluğunu planlanandan daha fazla açmıyor.
***
Suudi Arabistan ve Rusya liderliğindeki ittifak, Çarşamba günü önceki aylarda olduğu gibi Mart ayında da günlük üretimi 400.000 varil (1 Varil= 159 litre) artırmaya devam etme kararı aldı.
***
Bununla birlikte ilgili ülkeler aylık artışları planlandığı gibi yakın zamanda uygulamaya koymadı ve bu nedenle kararlaştırılandan daha az petrol üretiyorlar.
***
Angola ve Nijerya gibi ülkeler daha fazla üretemezken, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler piyasaya ek petrol pompalamak istemiyorlar.
***
Viyana merkezli Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve işbirliği ortakları, OPEC+ olarak küresel üretimin yaklaşık yüzde 40’ından sorumludur.
***
2014 sonbaharından bu yana zirveye yakın olan petrol fiyatlarındaki artışın bir nedeninin, kıt üretimleri olduğuna inanılıyor. Buna ek olarak, petrol ve yakıtlara yönelik katı talebin yanı sıra Ukrayna ve Rusya’yı çevreleyen jeopolitik kriz de var.
***
Artan enerji fiyatları tüketicileri etkiliyor. Çarşamba günü ülkemizde(açıklanan Ocak ayı enflasyon rakamı %48,69) olduğu gibi euro bölgesinde de enflasyon oranının yılın başında yüzde 5,1 ile rekor seviyeye yükseldiği açıklandı.
***
Petrol fiyatları da alınan bu kararlara tepki vererek ciddi şekilde arttı. ABD WTI petrol fiyatları 89.71 $ ile 2014 sonbaharından bu yana en yüksek seviyesine yükselirken, Brent ham petrolü 2014’ten bu yana en yüksek seviyesinin biraz altında kaldı.
***
Yükselen enerji fiyatları günlük hayatımızda iğneden-ipliğe zam yapılmasına devam ediyor ve devam edecek gibi görünüyor.
***
Olan her zamanki gibi tüketiciye oluyor.

Özdemir Bulduk

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir