KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ÖSO kuruluş maksadından saptı mı

ÖSO kuruluş maksadından saptı mı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
89 0
öso

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), 29 Temmuz 2011 tarihinde Riyad el-Esad liderliğinde kurulan Suriye Ulusal Konseyi’ne bağlı, Suriye Arap Cumhuriyeti’ni ve Devlet Başkanı Beşşar Esed’i devirmek için savaşan silahlı bir örgüttür. Örgüte bağlı üyelerin geneli Beşşar Esed’e bağlı Suriye Silahlı Kuvvetleri’nden ayrılan asker ve subaylardan oluşmaktadır. Kurulduğu ilk zamanlarda propaganda yapmak amacıyla internet üzerinden insanları Beşşar Esed’i devirmek ve Suriye Arap Cumhuriyeti’ni yıkmak için kendilerine katılmaya çağıran videolar yayınlamışlardır. Suriye Ulusal Ordusu (ÖSO)
dünyaya duyurdu: 15 bin savaşçıyla hazırız!
Özgür Suriye Ordusu’nu da (ÖSO) bünyesinde barındıran Suriye Ulusal Ordusu, Türkiye’nin Fırat’ın doğusunda yuvalanan bölücü terör örgütüne yönelik olası bir operasyona 15 bin savaşçıyla destek vermeye hazır olduklarını açıkladı. ÖSO’nun açıklaması İngiliz haber ajansı Reuters kanalıyla dünyaya duyuruldu. Kurulduğundan beri şaşaalı haberler ile basında yer alan ÖSO o günden bugüne bekleneni veremedi. Türkiye gibi bir devletin desteğine rağmen bekleneni veremediği gibi bugün varlığı sorgulanmaya bile başlandı.
Öso’ya mensup olduğu iddia edilen askerlere aylık 250 lira ödeniyor. Buna rağmen düzenli bir ordu formatına dönüşemedi. ÖSO mensupları arasında madde kullanımı hat safhada bu nedenle değişik terör gruplarının hatta Esat taraftarlarının onları satın alması da çok zor değil. Savaş uzadıkça işi geçim kaynağına dönüştüren ÖSO içindeki değişik grupların çoğu ülkesi için değil öncü kuvvet olarak gittikleri yerde ganimet için savaşıyor. Halka zulmediyorlar Türk askerinden çekindikleri için zulüm ve yağma çoğu zaman minumum düzeyde oluyorsa da şu an halk Türkler çekilirse öso daha beterini yapar endişesini taşıyor. Ev baskınları hırsızlık taciz ve adam kaçırıp fidye isteme olayları yoğun yaşanıyor. Türk yetkililer tarafında en çok şikâyeti Komutan yok, ordu düzensiz para yok başka birlikteki ÖSO mensuplarını tanıyamıyoruz şeklindedir. İŞİD, rejim, YPG ile mi yoksa kendi kontrol etiğimizi sandığımız ÖSO ordusu ile mi mücadele edelim. Aramızda koordinasyon yok, ÖSO mensupları en kısa zamanda kontrol altına alınmazlarsa namlularını her an Türk askerine çevirebilirler. Zira sürekli isyan çıkarıyor ordumuzun verdiği mermilerle saatlerce show yapıyorlar. ÖSOdan diğer gruplara diğer gruplardan ise ÖSOya sürekli geçişler olduğu için ÖSO’nun varlık sebebi sorgulanmaya başlamıştır. Türkiyenin Suriyede başarılı olması ÖSOya değil kendi öz kuvvetleri ile olacaktır. Düzenli orduya ve sıkı dsiplene gelemeyen yağma adam kaçırma fidye işleri ile daha fazla uğraşan mensupları ile ÖSO yakın bir zamanda ya lağvedilmeli yada ona yüklendiği zannedilen fonksiyonları Türk askeri yerine getirmelidir. Dün YPG’nin yol kontrolü yapan devriyelere saldırmasında ÖSO’nun açık bir ihmali hatta YPG ile anlaşmış olduğun gerçeği ortaya çıkmıştır. ÖSO içinde bazı grupların YPG’den sık sık para alarak onlara eylem yapma alanı oluşturduğu artık herkes tarafından dillendiriliyor.

Mustafa el Halebi
kafkassam Suriye

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.