KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Orta menzilli nükleer füze anlaşması(INF) ve John Bolton -Trump -Putin üçgeni

Orta menzilli nükleer füze anlaşması(INF) ve John Bolton -Trump -Putin üçgeni

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
339 0

ABD başkan danışmanı John Bolton ABD başkanı Trump’ı 1987’de imzalanan orta ve kısa menzilli nükleer, karadan fırlatılan balistik ve seyir füzeleri anlaşmasın çekilmesini istediğini açıklamıştı. Anlaşmadan çekilme sebepleri içinde ABD’nin uzun zamandan beri silah politikasındaki keskin kırılmanın yattığı ise uzmanların yorumları arasında yer almaktaydı. Geri çekilme önerisi için geçen hafta Beyaz Saraydaki Bolton – Trump görüşmesi ertelenmişti. Trump’ın INF anlaşmasından çekilme talebi Ocak ayında senatoya sunulacak ve Trump’ın ekibinin, Rusya’nın anlaşma metnini herhangi bir şekilde ihlal edip etmediğini senatoya ispatlaması gerekmekte olduğu hukukçular tarafından ortaya koyulmaktadır.
Sayın danışman Bolton’un Rusya ile yapılan anlaşmaların çoğuna muhalif olduğu bilinen bir gerçektir. 2010 yılında yapılan START anlaşmasının genişletilmesi hususundaki müzakereleri de engellediği iddialar arasında yer almaktadır. Bolton’un iki ülke arasındaki olası bir diyaloğa kesinlikle karşı çıktığı önemli iddialar arasında yer almakta. ABD’de silahların yayılması ve önlenmesi konusunda kıdemli bir yönetici olan Jon Wolfsthal‘a göre Rusya hiçbir şekilde iş birliğine yanaşmıyor, denetlemelere izin vermiyor ve nükleer füze üretmeye devam ediyor şeklinde basına demeç vermiştir.
Bolton 19 Ekim günü Tweeter hesabından “Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Nikolai Patrushev de dahil olmak üzere üst düzey Rus liderlerle görüşmek üzere,ABD Rusya arasında Helsinki’ de başlayan görüşmelere devam etmek üzere yola çıktık.” Şeklinde bir teweet atmıştı.
Putin Soçi’de yaptığı açıklamada ABD ile herhangi bi konuda ve zamanda ilişkileri ilerletmeye hazır olduklarını ve kimseden hiçbir şeye ihtiyaç duymadığını, Rusya’nın büyük bir toprağa sahip olduğunu olası bir saldırıda belki Rus halkının cennete olacağını ama intikamın kaçınılmaz olacağını, lakin saldırının kesin olduğundan emin olduktan sonra cevap vereceklerini Soçi’de yöneltilen bir soru üzerine cevaplamıştı.
Bu yazı Julian Borger The Guardian’daki “John Bolton pushing Trump to withdraw from Russian nuclear arms treaty” yazısından derlenerek eklemeler ile hazırlanmıştır. Yazının linki ektedir.
Kafkassam / Ömer GÖK

https://www.state.gov/t/avc/trty/102360.htm
https://www.state.gov/t/avc/newstart/
https://www.thedailybeast.com/john-bolton-brings-a-nuclear-superhawk-into-the-white-house
http://tass.com/world/1026693
https://www.bbc.com/russian/news-45905674

https://www.theguardian.com/us-news/2018/oct/19/john-bolton-russia-nuclear-arms-deal-trump-lobbying

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir