KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Orta Doğu- Asya Kıtasından daha fazla silaha para yatırıyor

Orta Doğu- Asya Kıtasından daha fazla silaha para yatırıyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
355 0

IISS ‘ten Dr Lucie Béraud-Sudreau BM’ler ilan edilmiş ithalat -ihracat verilerinden eldi ettiği verileri incelediği makalesinde ,2012 yılında Avrupa kıtası ülkelerinin savunma için harcamalarının Asya kıtası ülkelerinden fazla olduğu nu ortaya koymuştur. Asya kıtasındaki ihale ve modernizasyona yönelik savunma harcama oranlarının son yıllarda sabit kaldığı ortaya koyulmuştur. Asya kıtasında iddia edildiği gibi aşırı silah alımına yönelik bir argümana sahip olmadığı verilerle ispatlanmıştır. Asya Kıtası’nın savunma harcamaları 2012 yılından sonra Avrupa kıtası savunma giderlerini geçmeye başlamıştır.

2017 yılında yıllık yüzde beş olan savunma harcaması büyüme hızı 2017 yılında yüzde iki ile üç düzeylerine gerilemiştir. 97-98 döneminden sonra başlayan askeri modernleşme furyasının sonunun geldiği düşüncesini yansıtmaktadır. Bir diğer iddia ise bölge ülkelerinin ya savunma harcamalarında kısıntıya gittikleri yada uluslararası ticaretteki ekonomik küçülmeden kaynaklanmış olması ihtimalidir. Malezya’nın savunma bütçesi 2016 yılında 2015 yılına göre yüzde 4.5 ‘luk bir düşüş gösterirken 2016 -2017 yılı arasında reel olarak neredeyse yüzde 15 lik bir düşüş göstermiştir. Asya ülkelerinin 2008-2017 yılları arasında savunma harcamalarının GSMH ‘ya oranı ortalama 1,3 ile 1,5 arasında seyretmektedir. Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde ise yüzde 4 ile yüzde 5 düzeylerindedir. Asya kıtası içerisinde en büyük harcama kalemine sahip olan ülke Çin’dir. Asya’da AR-ge harcamalarına yatırım yapan ülke ise Hindistan, Güney Kore ve Japonya olarak sıralanmıştır. Bu noktada iddia edildiği gibi Asya’nın değil aslında orta doğu ve kuzey Afrika ülkelerinin daha fazla harcadığı ortaya koyulmuştur.

Ömer GÖK/KAfkassam
Metin İçin : https://www.iiss.org/en/iiss%20voices/blogsections/iiss-voices-2018-2623/may-c4af/asia-defence-budgets-arms-race-myth-9c1b

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir