KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ORTA ASYANIN GÜVENLİĞİ İÇİN ASKERİ TATBİKAT

ORTA ASYANIN GÜVENLİĞİ İÇİN ASKERİ TATBİKAT

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
310 0

Orta Asya’nın güvenliği için Rusya’da bugün başlayan askeri tatbikat 21 Eylü’e kadar devam edecek. Rusya’da yapılan askeri tatbikata Çin Halk Cumhuriyeti, Kırgızistan, Pakistan, Hindistan, Kazakistan, Tacikistan ve Özbekistan’ın katılımlarıyla büyük bir askeri tatbikat başlamıştır. Tatbikata ülkelerden 128 bin asker katılacak ve bunun yanında hava, kara, deniz kuvvetlerinden birliklerde yer alacaktır. Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 128 bin asker, 20 binden fazla askeri silah, 600 uçak ve 15 geminin tatbikatta yer alacağı ifade edilmiştir. “ Merkez 2019” isminin verildiği bu tatbikata ana amacın Orta Asya’nın güvenliği ve Uluslararası teröre karşı mücadele olarak belirtilmiştir.
Dikkat çeken konu ise Hindistan ve Pakistan’ın ortak bir askeri tatbikatta yer alması olmuştur. Hindistan ve Pakistan arasında yıllardır gerilime neden olan, Keşmir bölgesinde kontrolü altında tuttuğu Cammu Keşmir eyaletine özerk statüsünü kaldırarak, eyaleti iki ayrı bölgeye ayırma kararı almıştı ve Hindistan Anayasası’nın 370’inci maddesinin kaldırılmasıyla alınan bu karar, anayasada bugüne kadar yapılmış en önemli değişiklik olarak kabul görmesi ve Pakistan hükümetinin bu kararları kınaması geçtiğimiz günlerde Dünya kamuoyunda büyük yankı getirmiştir. Ancak gelinen noktaya bakıldığında ise Pakistan bu kararları çabuk unutmuşa benziyor.
www.iha.com.tr/haber-rusyada-orta-asyanin-guvenligi-icin-dev-tatbikat-basladi-801182/
İstanbul Gelişim Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü 4.sınıf öğrencisi ve Kafkassam Stajyeri Mücahit Pıçak

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir