KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Orta Asya’da “Türk Faktörü” Alet Olarak Kullanılan Terör Saldırısımı

Orta Asya’da “Türk Faktörü” Alet Olarak Kullanılan Terör Saldırısımı

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 4 dk okuma süresi
327 0

Orta Asya’da “Türk Faktörü” Alet Olarak Kullanılarak Terör Saldırısı Yapılabilir (Mİ?) ve AKP (Neden) Türklük Mefhumunu Desteklemeli(mi?)
image
Kaç gündür düşündüklerimi paylaşmak istedim, dostlar!

Üç önemli “OLAY” yaşadık hepimiz.
1. Erdoğan ve Putin uçağın düşürülmesinden sonra meydana gelen buzlar erisin dedi.
2. Atatürk Havaalanında terör saldırlarında “Türk (veya Orta Asya) Faktörü” alet olarak kullanıldı.
3. Erdoğan Nazarbayev’e teşekkür etti ve işbirliğimizi arttıralım dedi.

***
1. Maddeyle ilgili olarak, beyin hücrelerini az bir harekete geçirmek isitiyorum. Rusya ve Çin Türkiye’yi Orta Asya pazarında istemiyor. Öte yandan Türkiye’nin de şuanki pozisyonu ve/veya ilgilendirdiği Orta Asya (pazarı) değil, doğrudan Rusya’dır(pazarı). Türkiye’nin Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan arasındaki ticari ve ekonomik raporları ve finansal hacmi açıkça bir delildir. Gümrük Birliği (AEB) projesi de Türkiye’yi bu coğradyadan bir tür uzaklaştırma hamlesi adeta.
2. Maddeyle ilgili olarak… “Atatürk Havaalanında terör saldırlarında “Türk (veya Orta Asya) Faktörü” alet olarak kullanıldı” dedim. Devam edelim… IŞİD’te Kıpçaklar (Kazak, Tatar vd.) yok mu? IŞİD’te Oğuzlar yok mu (Türkiyeliler, Azerbaycanlıları, Türkmenler vd.) Var. Hatta IŞİD’te Slavlar, zenciler bile var… Terör olayları meydana geldiğinde ve öncesinden de MİT nerdeydi? Kırgız ve Özbek KGB’si nerdeydi? Antiterörde bunların arasında hiç mi bağ yok? Ve bunlar ortak iş yapmıyorlar mı? Anlaşılan, maalesef, yok böyle bir şey! Yok yani. Olmadığından masum insanlar öldü!
3. Erdoğan Nazarbayev’e işbirliğini daha arttıralım dedi. Putin’le görüşürse aynı şey söylenecek. Her iki tarftan da.

Ülke liderlerin düşündüklerine aklım ermez, ama, bizim, yani Türk kardeşliği erenlerinin yapması gereken birkaç iş var. Hatta, misyon diyelim buna. Zira, bunu, olumsuz olayları meydana gelmeden önce önlemek veya uyarmak gibi kabul edebilirsiniz.
1. Gördük ki, terör olaylarında “Türk Faktörü” alet olarak kullanıldı. Bundan sonra da kullanabiliriler. Yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı, düşmanlarca, Orta Asya ülkelerinin birinde gene “Türk Faktörü” alet olarak kullanılarak terör olayları organize edilebilir. Bu sefer Oğuz gurubu temsilcilerini (Türkiye, Azerbaycan, Türkmen vd.) de alet olarak kullanabilirler düşmanlar. İşte o zaman en korkunç senaryo yaşanabilir: OA ülkelerinde bulunan Kıpçakları, Karlukları Oğuzlara veya Oğuzları ise Kıpçaklara, Karluklara kışkırtabilirler. Bu hepimizi yakar.
Türk Dünyasında istikrarın sağlanması ve geliştirlmesi için Türklük Mefhumu çok önemlidir.
Bundan ötürü, AKP Türklüğü desteklemeli, ilgili kurumlar tüm gerekeni yapmalı, Nazarbayev’in sunduğu Global Antiterör Koalisyonu kurulmalı ve bu ilk önce Türk Dünyasındaki ilgili kurmlar arasında başlanmalıdır.
Kim ne dese desin, tüm Türk Dünyasında Türklük çizgisinde olan tek siyesi partimiz var: MHP! MHP’i Türk Dünyası tarafından desteklenmeli. MHP’de Türk Dünyasına açılmalı. Türk Dünyası kannat liderlerinin arasında sıkı iletişim sağlanmalı.
Yoksa geç olacak! Nurgali Jusipbay

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir