KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ORDU YAVAŞ MI İLERLİYOR?

ORDU YAVAŞ MI İLERLİYOR?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
318 0
ahmet aslan

Kamuoyunda Karabağ Savaşı’nda Azerbaycan Ordusu’nun yavaş ilerlediği gibi bir algı oluşturuluyor. Bu bağlamda TSK ile Azerbaycan Ordusu arasında sübjektif kıyaslamalar yapılıyor.

TSK ile dünyada hiçbir ordu kıyaslanamaz. Dünyanın en eski ordusu. Binlerce yıllık gelenekleri ve savaş yeteneği olan bir ordu.

Azerbaycan Ordusu yavaş ilerlemiyor. Hedef coğrafya çok çetin ve dağlık. Ermeniler Almanların 2. Dünya Savaşında yaptığı gibi sığınaklar, istihkamlar ve barınaklar inşa etmiş. Bugünün geleceği hesap edilerek, coğrafya boşaltılmış ve tamamen askeri garnizona çevrilmiş. Arazi tamamen mayınla döşenmiş.

TSK’nın Fırat Kalkanı Operasyonu yedi aydan fazla sürdü. 243 yerleşim mahalli ve 2015 kilometrelik bir alan temizlendi.

İşgal altındaki Azerbaycan toprakları Fırat Kalkanı Bölgesinden kat kat fazla.

Üstelik TSK’nın Libya hariç Suriye’deki üç operasyonu Hibrit Savaştı.

Karabağ Savaşı konvansiyonel bir savaş. Düzenli bir devlet ordusuna karşı yapılıyor. Düzenli ordulara karşı yapılan savaşlarda savunma yapan ordu her zaman avantajladır.

Resmi olarak ateşkes yürürlükte olduğu için Azerbaycan ordusu adı çok bilinen şehirleri ele geçirmek için acele etmiyor. Coğrafyadaki fiziki yükseklikleri ve stratejik noktaları ele geçiriyor. Bu strateji birkaç gün daha böyle devam ederse şehirler zaten fiilen düşmüş olacak.

Mesela Fuzuli fiilen düşmüş bir kent. Her tarafı kuşatılıyor, istenirse birkaç saate alındığı ilan bile edilebilir.

Yayınlanan haritalara bakıp enseyi karartmayın. Çünkü yerleşim merkezleri dışında çok önemli ilerlemeler gerçekleştiriliyor.

Bizim savaş stratejimizde hilalin oluşturulması tam anlamıyla gerçekleştirildiği anda savaş bitmiş demektir. Afrin’in ele geçirilmesi tıpkı böyle olmuştu.

Benim asıl sıkıntım, ordunun yavaş ilerlemesi değil. Savaşa başka güçlerin müdahil olması.

Yarın üç önemli kentin işgalden kurtarıldığı açıklanırsa, Ermenilerin Rusya ve Batı’daki yandaşları infiale kapılır ve başka türlü bir sıkıntı doğar.

Azerbaycan Türk Ordusu, bugüne kadar elde ettiği zaferlerle Ermenileri ezmiş ve Azerbaycan Türklerinin psikolojik üstünlüğü sağlamasını temin etmiştir.

Hepimiz için gurur kaynağı olmuştur.

Allah var gam yok!
Ahmet Arslan

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir