KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. OPERATİN PAPERCLİP: Nazi Bilim İnsanlarının ABD’ye getirilmesi İstihbarat Programı

OPERATİN PAPERCLİP: Nazi Bilim İnsanlarının ABD’ye getirilmesi İstihbarat Programı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
315 0

1650 den fazla Alman bilim adamı, mühendis, teknikerin Almanya’dan ABD’ye gidişinin ABD Joint Intelligence Objectives Agency (JIOA) birimi tarafından ülkeye getirilişi operasyonudur. JIOA Abd silahlı kuvvetleri, genelkurmayı ve askeri istihbaratının ortak bir kuruluşudur ve 1945-192 yılları arasından resmi olarak hizmet etmiştir. Temel görevleri arasında paperclip operasyonunu sürdürmek, İngiliz istihbaratı ile irtibat sürmek, Alman teknik ve endüstriyel komitesi hakkında bilgi toplamak ve raporlamaktır.
Almanya ikinci dünya savaşı döneminde Savunma araştırmaları derneği üyesi bilim adamlarını Werner Osenber başkanlığından laboratuvarlarda çalıştırıyordu. Osenberg listesi 1945 te Mİ6 tarafından ABD istihbaratına ulaştırıldı ve dönemin araştırma ve istihbarat şefi Robert B Staver tarafından alman bilim adamlarının tespitinde bu liste kullanıldı. Osenrberg listesindeki bilim adamlarının çoğu Almanların geliştirmeye çalıştığı V-2 roketinin bilim heyetiydi. Bir iddia ise ABD’nin bu bilim adamlarının Japonya ile savaşta kullanmak istemesiydi.1947 yılında ABD tahliye operasyonu başladı.1800 teknisyen, bilim insanı ve 3700 kişiye yakın ailesiyle tahliye edildi. Özel yeteneklere sahip veya özel bilgisi olanlara DUSTBIN kodu verildi ve yeri geldiğinde bu kişiler sorguya çekildi.
Hs 293 füzesinin mucidi Dr Herbert a Wagner, Wernher von Braun , Erich W. Neubert Theodor A. Poppel Ağustos Schulze, Eberhard Rees , Wilhelm Jungert ve Walter Schwidetzky long island Boston da çalışmaya başlayan bilim adamlarının bazılarıdır. Gelen bilim adamları Satürn Fırlatma aracının icat ettiler ve ABD’nin uzay yarışından öne geçmesini sağladılar. Adolf Busemann swep wing denen ve jetlerin yüksek hızlarda performansını etkileyen kanat yapısını icat etmiştir .Hubertus Strughold uzay tıbbının babası olarak bilinmektedir ve uzay giysilerinin mucidi olarak bilinmektedir. Bugün Locheed, martin marietta şirketlerinin teknolojik gelişimlerinde önemli katkıda
Ömer Gök kafkassam
Kaynakça

https://www.cia.gov/library/center-for-the-study-of-intelligence/csi-publications/csi-studies/studies/vol-58-no-3/operation-paperclip-the-secret-intelligence-program-to-bring-nazi-scientists-to-america.html
Project Paperclip: German Scientists and the Cold War, 1975, Clarence G. Lasby, et al. p. 257
Annie Jacobsen, Operation Paperclip: The Secret Intelligence Program to Bring Nazi Scientists to America. New York: Little, Brown and Company. 2014).

Operation Paperclip


https://www.wsj.com/articles/SB10001424052970204349404578101393870218834/
https://history.army.mil/books/wwii/Occ-GY/index.htm#contents
https://www.archives.gov/iwg/declassified-records/rg-330-defense-secretary

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir