KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Onur Loç: Makedonya Türk gençliği Türkçeye geleceğine sahip çıkıyor

Onur Loç: Makedonya Türk gençliği Türkçeye geleceğine sahip çıkıyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 8 dk okuma süresi
217 0

Kuzey Makedonya Türk Gençliği

30 yıla yakın bir sürede Kuzey Makedonya’daki Türk STK (Sivil Toplum Kuruluşları)’nın, Türk siyasi partilerimizin bir çok alanda toplumumuza çok önemli hizmetleri olmuştur. Bugün biz bir şeyleri rahatlıkla yapabiliyorsak, onların geçmişten günümüze verdiği emekler sayesindedir.

Çok şükür ki bugün Makedonya Türklerinin konumu diğer Balkan ülkelerinde yaşayan soydaşlarımıza nazaran daha iyi durumdadır.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını ilan etmesinden sonra, Türk siyasi partileri (TDP, THP, TMBH) Kuzey Makedonya Türk STK’lar Birliği (MATÜSİTEB) ve onun çatısı altında bulunan ülkemizin dört bir yanından eğitim, kültür, sanat, spor ve yardım faaliyetlerinde bulunan 70’den fazla Türk STK’ları mevcuttur.

Türk siyasi partilerimiz başta ana dilimizde (Türkçe eğitim hakkımızı), devlet kademelerinde Türk soydaşlarımızın istihdamını, Türk nüfusunun yoğun olduğu belediyelerde Türkçe’nin resmi dil olması gibi bir çok çalışma gerçekleştirerek Kuzey Makedonya Türklerini birbirine kenetlemiştir.

Amma velakin azınlık statüsünde olduğumuz Kuzey Makedonya Cumhuriyetinde Türk partilerinin bölünmesi bizi bir o kadar da ayrıştırmış ve Türk partilerine güvenin kaybolmasına neden olmuştur.

Peki Kuzey Makedonya’daki Türk toplumumuzun geleceğe yönelik en büyük teminatı olan Türk gençleri bütün bu işlerin neresinde?

1 Temmuz 2019 tarihinde, ülkemiz Kuzey Makedonya’da bulunan Türk gençlerini tek çatı altında bir araya getirerek eğitimsel, sanatsal, kültürel ve bilimsel faaliyetlere yönlendirecek bir gençlik oluşumu olmadığından dolayı arkadaşlarımızla birlikte bu yola çıktık…

Ve gayret bizden, tevfik Allah’tan diyerek Kuzey Makedonya Türk Gençlik Kulübünü kurduk…

Kuzey Makedonya Türk Gençlik Kulübü olarak tek hedefimiz, evlad-ı fatihan gençlerini, hiçbir ayrım gözetmeksizin tek çatı altında toplamak ve hep beraber birbirinden güzel işlere imza atmaktır. Çünkü biz inanıyoruz ki birlikte bereket vardır.

Geçen üç yılda ülkemiz Kuzey Makedonya’nın 15 bölgesinde teşkilatlanarak soydaş genç kardeşlerimize ulaştık.
Kuzey Makedonya’nın farklı bölgelerinde yaşayan Türk genç kardeşlerimizin dertlerini dinledik, beraber ne yapabiliriz? derdine düştük.

2019’da Gostivar’da kısa bir süre zarfında TGK soydaşlara ve Türkçenin var olduğu her bölgeye yayılarak teşkilatlanma yoluna gitmiştir. Çok şükür ki bugün TGK Genel Merkez bünyesinde bir çok projeye imza atılmaktadır. Bununla beraber TGK Teşkilat, TGK Lise, TGK Üniversite, TGK Spor ve TGK Dış İlişkiler koordinatörlüğümüz ile Kuzey Makedonya’nın dört bir yanında inandık, ümit ettik, düşündük, tasarladık, harekete geçtik, çabaladık bazı zamanlar engellenmeye çalışıldık ama yılmadık ve hep beraber 100’lerce faaliyet gerçekleştirmeyi başardık. Allah’ın izniyle bugün TGK teşkilatlarında faal olan, kendini farklı farklı alanlarda geliştiren, ahlaki ve kültürel değerlerine önem veren bu genç kardeşlerimiz ileride Kuzey Makedonya Türk toplumunu ülkemizin her alanında hem de yurtdışında başarılı bir şekilde temsil edeceğine inancım tamdır.

Bütün bunları yapmaya gayret gösterirken Kuzey Makedonya Türk gençlerinde her şeyin güllük gülistanlık olmadığını söylemekte de fayda vardır. TGK olarak elimizden geldiği kadar maddi imkansızlıklara rağmen “nerede bir Türk varsa” oraya ulaşmaya gayret gösterdik. Bölge teşkilatlarımızın organizasyonlarında, düzenlediğimiz gençlik buluşmalarında genç kardeşlerimizin kendilerine karşı özgüvenlerini kaybettiğini fark ettik.

Doğu bölgesinde yaşamlarını sürdüren Türk genç kardeşlerimizde farklı sorunlar mevcut. Özellikle Demir Kapı ve Pehçevo bölgelerinde maddi imkansızlıklardan dolayı lise ve üniversite eğitimi görmekte zorluk çeken kardeşlerimiz var.

Bu ve bunun gibi bölgelerde TİKA ve Gostivar esnafının desteği ile ADEKSAM derneği gençlerimizin Gostivar’da Türkçe eğitim görmeleri için yoğun bir çalışma gerçekleştiriyor. Kardeşlerimizin barınması için ücretsiz yurt imkanı, eğitim masraflarının bir bölümünü karşılaması için de burs hizmetinde bulunuyor.

Ülkemiz Kuzey Makedonya’nın Gostivar şehirinde Türkçe eğitim veren Uluslararası Vizyon Üniversitesi de bu kardeşlerimizin ücretsiz (%100 burslu) bir şekilde üniversite eğitimlerini tamamlamaları için TGK’nın vasıtasıyla her zaman destekte bulunmaya çalıştığına da şahidim.

Ayrıca Anadolu Üniversitesi açık öğretim fakültesi uzaktan lise ve üniversite olmak üzere soydaşlarımıza eğitim imkanı sağlamaktadır.

Peki bu kadarı yeterli mi ? Bence değil…

Bu konuda iktidarda olan Türk siyasi partilerimiz devlet desteğini kullanarak sorunların çözümü için daha fazla çaba göstermesinin önemli olduğunu düşünüyorum. Bununla beraber Makedonya Türk STK’lar Birliği (MATÜSİTEB), bölgede aktif olan yerel STK’larımız ile beraber bu sorunların çözümü için daha aktif bir rol oynamalı.
Eğer bunu başarabilirsek, inşallah gelecekte pırıl pırıl genç kardeşlerimizi Makedonya Türk toplumuna kazandırma fırsatımız doğacak, aksi gerçekleşirse bu genç kardeşlerimizin sığınacak bir dalları kalmayacaktır.

Ülkemiz Kuzey Makedonya’da diğer etnik kökenli STK’ların yapı ve çalışmalarıyla (eğitim ve bilim alanında) bizden daha önde olduklarını görmekteyiz.

Özellikle son dönemlerde ülkemizde faaliyetlerini artıran dış ülke oluşumlarının soydaş gençlerimizi kendine çekmek ve kendi özbenliğinden koparma hedefinde oldukları açık bir şekilde ortadadır.

Önümüzdeki dönemde Kuzey Makedonya’daki Türk STK’ları olarak, toplumumuza en iyi şekilde hizmet edebileceğimiz ayrı ayrı alanlara yönelebilirsek hem zaman tasarrufu sağlamış olup hem de hizmet kalitesini artırmış oluruz. Böylece ülkemizdeki bir çok dernek “tabela derneği” statüsünden çıkarak daha başarılı hizmetlerde bulunacaktır.

Gün birlik olma, dayanışma, yardımlaşma, kardeş olduğumuzu herkese gösterme günüdür. Derdimiz aynı, davamız aynı inşallah yolumuz da aynı olacaktır. Kuzey Makedonya Türk toplumunun yolu açık olsun.

Onur Loç

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir