KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Önce ABD şimdi de Rusya “Kafkas-2020” tatbikatı

Önce ABD şimdi de Rusya “Kafkas-2020” tatbikatı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
312 0

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Kafkas-2020 tatbikatına 80 bin civarında Rus askeri ile Belarus’un yanı sıra Çin, İran, Pakistan, Ermenistan ve Myanmar’dan yaklaşık 1000 asker katılıyor.

Rusya’nın güney ve kuzey Kafkasya bölgelerindeki Kapustin Yar, Aşuluk, Adanak ve Prodboy poligonlarında ve Karadeniz ile Hazar Denizi sularında düzenlenen tatbikatta, yaklaşık 60 savaş uçağı, 30 savaş gemisi, 250 tank, 450 zırhlı araç, 200 top ve roket fırlatma sistemleri yer alıyor.

Rus askeri birliklerinin ülkenin güneybatısında askeri güvenliği sağlama kabiliyetini ölçmek amacıyla yapılan tatbikat, 26 Eylül’e kadar sürecek.
Karadeniz ve kafkaslarda hareketlilik bitmiyor. Bir taraftan Türkiye zengin doğalgaz yatakları bulduğunu ilan ederken diğer taraftan da NATO Gürcistan’da tatbikat yaptı. Gürcistan’da NATO’nun Noble Partner 2020 Çok Uluslu Tatbikatı resmi tören ile başlamıştı. Başkent Tiflis yakınlarındaki Vaziani Askeri Üssü’nde Gürcistan, ABD, Birleşik Krallık, Polonya ve Fransa’dan 2 bin 700’den fazla askeri personelin katıldığı tatbikat için açılış töreni düzenlendi. Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia törende yaptığı konuşmada, ülkesinin NATO ile entegrasyon sürecinin devam ettiğini hatırlatarak, Gürcistan’ın Avrupa-Atlantik entegrasyonunun mümkün olabilmesi için ordu eğitiminin önemli olduğunu kaydetti. Gürcü askerlerin dünyanın çeşitli noktalarında küresel barış için görev yaptıklarını vurgulayan Gakharia, söz konusu tatbikatın Gürcistan ordusunun savunma yeteneklerinin artmasına fayda sağlayacağını da belirtti. Gürcistan, Noble Partner Çok Uluslu Tatbikatı’na 5. kez ev sahipliği yaptı. ABD’ye ait savaş uçaklarıyla zırhlı araçların da kullanılacağı tatbikat, 18 Eylül’de sonra erecek. NATO tatbikatına Türkiye’nin NATO’nun 2. büyük güç olarak bu tatbikata katılmaması her ne kadar Türkiye NATO ilişkilerindeki gerginlik gösterilse de Türkiye Rusya ilişkileri açısından değerlendirildiğinde oldukça hassas bir karar olduğu söylenebilir. şimdi Kafkaslarda Rusya’nın tatbikat yapması gerginleşen Ermenistan Azerbaycan ilişkileri gölgesinde tüm dikkatleri üzerine çekmektedir.
kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir