Rus Ortadoğu uzmanı: Erdoğan haklı, BM çok etkisiz bir kurum

Ордынский город Маджар (нынешний Будённовск) по описаниям путешественников 18-19 вв.

Lübnan’ı İran kontrol edecek ama fatura kime ödetilecek?

Meltem Aydoğan: Un avenir pour la Turquie au sein de l’Union Européenne?

Obama ve Putin Karabağ, Suriye ve Ukrayna’yı Konuştu

Rusya 7 Temmuz 2016
494

Obama ve Putin Yukarı Karabağ, Suriye ve Ukrayna’yı Konuştu
obamaputin
ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Yukarı Karabağ, Suriye ve Ukrayna konularını kapsayan telefon görüşmesi yaptı.

Beyaz Saray’ın açıklamasına göre Obama, Rusya Devlet Başkanı Putin’in 20 Haziran’da Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile Yukarı Karabağ sorununa çözüm çabaları hakkında yaptığı görüşmeyi gündeme getirdi.

Obama’nın Putin’e, Yukarı Karabağ sorununa kapsamlı çözüm bulunması için AGİT Minsk Grubu’nun eşbaşkanları olarak Rusya ve Fransa ile birlikte çabaları yoğunlaştırmaya hazır olduğunu ilettiği belirtildi.

Suriye konusunda da Obama’nın, Suriye rejiminin ateşkese uymamasına dair kaygılarını dile getirdiği ve bu noktada Rusya’nın rejime sivillere ve ateşkesin taraflarına yönelik saldırılarına kalıcı olarak son vermesi yönünde baskı yapmasının önemini vurguladığı kaydedildi.

İki lider görüşmede, Suriye’de IŞİD ve Nusra Cephesi’nin yenilgiye uğratılmasına dönük kararlılıklarını da teyit etti. Obama, Suriye’deki çatışmaları sona erdirecek gerçek bir siyasi değişim üzerinde ilerleme sağlanması ve insani yardımlara erişimin kalıcı kılınmasının gereğini vurgularken, bu bağlamda BM Genel Sekreteri’nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın çabalarına desteğini ifade etti.

Ukrayna’daki gelişmelerin de gündeme geldiği görüşmede Obama Putin’i, Ukrayna’nın doğusundaki çatışmalarda görülen artışı durdurmaya dönük adımlar atmaya çağırdı ve Minsk anlaşmalarının tam olarak uygulanmasının acil öneminin altını çizdi.

Yorumlar