KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Obama-Trump Dönemi ABD-Katar Güvenlik ve Ekonomik İlişkileri

Obama-Trump Dönemi ABD-Katar Güvenlik ve Ekonomik İlişkileri

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
209 0

1) ABD’nin 10 bin civarında askeri mevcut. Udeyd, Suriye operasyonlarında kilit önemi haiz. Katar’ın toplam askeri mevcudu 11,800 personel.

2) FBI, Katar Haber Ajansı internet sitesinin çökertilmesi olayını araştırıyor ilk bulgular Rusları işaret ediyor.

3) Trump-Sani buluşmasında (Trump’ın Suudi Arabistan ziyareti sırasında) yeni silah satışı anlaşmaları gündeme geldi.

4) Obama döneminde 32 adet F-35 satışı onaylandı. Bu sayı toplamda 72’ye kadar çıkabilir.

5) Raytheon ile Katar Devleti 1,1 milyar dolarlık erken uyarı ve hava savunma sistemi anlaşması yaptı. (Obama döneminde)

6) Katar THAAD sistemi için de 6,5 milyar dolar anlaşma imzaladı onay süreci tamamlandı ancak anlaşmanın yürürlüğe girdiği doğrulanması.

Eğer analizlerinizde bu bilgileri de dikkate alırsanız olayın kızma, küsme vb. tanımlamalardan ya da Trump yeni politika oluşturuyor gibi hayli su götürür tespitlerden çok daha derin bir içeriğe sahip olduğunu umuyorum görmekte zorluk çekmezsiniz.

Bir iki hatırlatma yapalım;

ABD 2012 Askeri harcaması 711 milyar dolar ile tarihi zirveyi Obama döneminde gördü. Sizin istediğiniz operasyonlar yapılmadığı için ABD askeri gücünü görmezden gelmek, yanılmanızdan başka bir işe yaramaz. Trump’ın bu yıl onaylamaya arz ettiği bütçe 650 milyar dolar civarında.

Arap Yarımadası modern silah ve mühimmat anlaşmaları Obama döneminde daha Leon Panetta’nın Savunma Sekreterliği zamanında atağa kalktı. Küre avuçladı diye Trump’ı goygoya getirip faytona bindirirseniz bu yanılmanızdan başka bir işe yaramaz.

Son olarak Panetta demişken açın 5 Ocak 2012 tarihli ABD Savunma Sekreterliği Strateji Belgesini okuyun. Bunu yaparken de her başkana bir doktrin, kerameti kendinden menkul deha muamelesi yapmak yerine ABD devlet sistematiğini dikkate alın. İnanın işe yarayacaktır. İyi çalışmalar. Özdemir Akbal

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir