KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye
  4. »
  5. Nusaybin, Zafer ve Sonrası

Nusaybin, Zafer ve Sonrası

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 4 dk okuma süresi
377 0

Nusaybin, Zafer ve Sonrası
emrahkaya1
Çözüm Sürecinde il ve ilçe merkezlerini karargaha çeviren PKK, bu durumun getirisi olarak kıra dayalı şehir savaşı taktiğini izlemeye başlamıştır. Nusaybin, hem sınır ilçe hem de PKK’lılar için Türkiye’nin Ayn el Arap /Kobani’si olması nedeniyle önem taşımaktadır. Ayrıca örgüt ilçede özerklik ilanında bulunmuştu. Nusaybin, sınır ilçesi olması nedeniyle PKK’nın geçiş güzergahının en önemli noktalarından biri durumundadır. PKK’lı teröristlerin Anadolu’ya sızmak için kullandıkları Nusaybin, ayrıca terör örgütünün silah ikmal yollarından biri ve PKK ile PYD’nin irtibat bölgelerinden biridir. Ancak Çözüm Sürecinin bozulması sonrası Türk güvenlik güçlerinin başlattığı temizlik operasyonlarına karşı PKK’nın merkezi olan Kandil’den yapılan açıklamalarda bazı il ve ilçe merkezlerinin hayati önemi olduğunun altı çizilmiş ve bu bölgelerden çıkmayacaklarının mesajını vermişlerdir.

PKK’nın yaptığı açıklamalara rağmen bölgede yapılan operasyonlar neticesinde terör örgütü il ve ilçe merkezlerinde çözülmeye ve kırsala çekilmeye başlamıştır. Bu gelişmenin yaşandığı en son örnek ise Nusaybin’dir. İlçede yaşanan şiddetli çatışmalar neticesinde ilk başta 25 kişilik terörist grup teslim olmuştur. Bu gelişmenin ardından şehir merkezlerinde barınamayacağını anlayan PKK, bugün yaptığı açıklamada Nusaybin’den çekildiğini duyurmuştur. Açıklamada ayrıca çekildikleri yerlerde sivillerin olduğu vurgusu yapılmıştır. Lakin PKK, bölgeden çekildiğini dile getirdikten dakikalar sonra 42 kişilik bir grupta güvenlik güçlerine teslim olmuştur. Burada PKK’nın üç strateji izlediği düşünülebilir. İlk olarak prestij kaybetmemek için teslim olanların PKK’lı olmadığı algısı uyandırılması ikinci olarak bölgede sivil var denilerek PKK’nın arkada bıraktığı militanlar aracılığıyla Türk güvenlik güçlerine pusu kurulması yada bölgede bulunan siviller PKK tarafından katledilerek suç Türk güvenlik güçlerinin üstüne atılması.

Bölgeden alınan haberlere bakılacak olursa PKK’nın Nusaybin’den çekilmesi örgütün kıra dayalı şehir savaşı stratejisinin çöktüğünü göstermektedir. Bunun yanı sıra PKK’nın ve HDP’nin özerk bölgeler rüyası son bulmuşa benzemektedir. İl ve ilçe merkezlerinin terörden temizlenmesi sonrası PKK’nın Türk Milletine ve Türk güvenlik güçlerine saldırmak için kırsalda vur-kaç taktiği ile büyük illerde bombalı intihar saldırılarını arttırması büyük bir olasılıktır. Ayrıca Türkiye, terörle mücadele sırasında tahrip olan bölgeleri tekrardan onarıma başlaması bu bölgelerin sürekli korunmasını ve istihbaratın iyileştirilmesini zorunlu hale getirmektedir.

PKK terör örgütü il ve ilçelerde aldığı ağır kayıpları kırsalda telafi etmeden önce Türkiye’nin büyük bir askeri operasyon başlatması gerekmektedir. Aksi takdirde PKK, yapacağı saldırılar ile moral depolayabilir ve terörün çökertilmesi gecikebilir. Ayrıca bölgede bulunan güvenlik merkezleri ve askeri üsler güçlendirilmelidir. Çünkü kırsaldaki eylemlerini arttıracak olan PKK’ya karşı şimdiden gerekli önlemlerin alınması şarttır.

Amerika Araştırmaları ve Terör Uzmanı Emrah Kaya/ Kafkassam

Facebook- Twitter: @emrhky0407

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir