KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ’Neye niyet neye kısmet’’

’Neye niyet neye kısmet’’

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
387 0

Rum/Yunan siyasetinin önemli dayanaklarından biri de Perikles Stratejisi’dir. Perikles (MÖ 495-429) Antik Yunan döneminde, Atina Şehir Devleti’nin hükümdarlığını yapmış önemli bir devlet adamıdır.
Perikles strateji özetle; rakibinin politik ve askeri yönden sıkıntılı olduğu zamanı sabırla bekleyerek, onu güçsüz düşürecek ortamı yaratmak suretiyle, sıcak savaşa başvurmadan, büyük ve güçlü devletlerin desteklerini alarak dolaylı yollardan sonuca varmayı hedef alan bir stratejidir.
***
Anastasiadis, geçen hafta Malta’da ’’Çabamız Kıbrıs Türk tarafının Şubat’ta barış müzakerelerini terk etmesiyle ortaya çıkan krizi aşmaktır’’ dedi! Müzakere masasını yıkıp dağıtan Anastasiadis uluslararası kamuoyuna farklı bize farklı oynamaya devam ediyor!
Rum tarafı federal çözüm istiyor gibi görünüp, 1963’de gasp edip Üniter Kıbrıs Cumhuriyetine dönüştürdükleri yapı içerisine Kıbrıs Türklerini azınlık olarak alma niyetindedir. Meselenin özü aslında budur…
Müzakerelerin kesintiye uğradığı süreçte, Yunan Cumhurbaşkanı, Askeri Komuta kademesiyle birlikte Türk adalarına acaba barış ve çözüm bulmak içinmi çıkmıştır? Türk-Yunan dengesini bozmaya yönelik girişimler neticesinde ABD, en büyük savaş gemisini bölgede konuşlandırmış vaziyettedir!
Yunanistan, Anastasiadis’in müzakere masasını dağıttığı süreçte daha itidalli hareket ederek müzakerelerin yeniden başlatılması yönünde çaba harcayacağına, Ege’de Türk-Yunan dengesini bozmaya yönelik tahrikkâr ve kışkırtıcı saldırılarını kime güvenerek yapmaktadır? Acaba ABD, Yunanistan’a bu konuda perde gerisinden destek mi vermektedir?
Rum Yönetimi Kıbrıs Türklerini eşit siyasi ortak olarak görmemekte son derece kararlı görünüyor. Rum Yönetimi Kıbrıs Adası çevresinde yer alan tüm doğal kaynakların tek sahibi gibi hareket ederek,hidrokarbon arama faaliyetlerini müzakere sürecinin geleceğini olumsuz yönde etkileyeceğini bile bileher geçen gün daha ileri seviyeye taşımaya devam etmektedir!
Anastasiadis son ABD ziyareti sırasında Amerikan enerji şirketi Exxon Mobil şirketi ile bir görüşme gerçekleştirdi. Tesadüfe bakın ki, Şubat ayı başına kadar Exxon Mobil şirketinin CEO’su olarak görev yapan Rex Tillerson, 2 Şubat 2017 tarihinden itibaren ABD Başkanı Donald Trump’ın Dışişleri Bakanı olarak görev yapmaya başladı!
Anastasiadis müzakerelerin geleceğini zerre kadar düşünmemektedir. Kendince kurnazca bir hamlede bulunarak önümüzdeki birkaç hafta içerisinde Türk ve Amerikan güçlerini Kıbrıs karasularında karşı karşıya getirerek hidrokarbon konusunu bu şekilde çözmeyi planlıyor!
Geçen gün İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, Türkiye ile doğalgaz boru hattı döşeme konusunda mutabakat yapmayı planladıklarını açıklayıverdi! Mısır, Suriye(Rusya) ve Irak’ın da aynı yolu izleyeceğini düşünüyorum.
Herkesin bir planı var. Bakalım Rum tarafının evdeki hesabı çarşıda tutacak mı?
Gökhan Güler
Kaynak: Milliyet Gazetesi

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir