KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Nesrin Sipahi Kıratlı:”BULGARİSTAN’ da TÜRKLÜĞÜMÜZE KASTEDEN GİZLİ EL”

Nesrin Sipahi Kıratlı:”BULGARİSTAN’ da TÜRKLÜĞÜMÜZE KASTEDEN GİZLİ EL”

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
349 0

“BULGARİSTAN’ da TÜRKLÜĞÜMÜZE KASTEDEN GİZLİ EL”
11 Temmuz 2021′ de gerçekleşen Parlamento seçimlerinde DPS/HÖH – Hak ve Özgürlükler Hareketinin oy kaybetmesine sevinen sosyal medya canavarlarının yine Türkiye’ de hatalı algılar yaratması esef vericidir.
Hak ve Özgürlükler Hareketi, Bulgaristan’ da yaşayan Türklerin oylarını muhafaza etmiştir. Bulgaristan’ da yaşayan Türkler Partilerine gönülden bağlıdır. Bu tespitimi bizzat sahada köy, köy gezerek yapmış olduğum anadili çalışmalarım esnasında gözlemlemekteyim.
Partideki önemli oranda oy kaybı, elektronik ortamda yapılan seçimlerde ROMAN vatandaşlara gereken önemin verilmemesinden ve mafyatik algılardan kaynaklanıyor olsa da , en önemli oy kaybı ve Türkiye’ de partiye karşı oluşan negativizm, DOST Partisi kuruluş yıllarına rastlamaktadır. Bulgaristan’ da Türklerin bölünmesi için çaba gösteren gizli el ve Partiden kovulanlar, kale alınmayanlar 15 Temmuz darbesini “senaryo” olarak başlık yazan gazeteciler , çabalarını bugün de sürdürmektedir.
2016/2017 yıllarında DOST Partisi için canla başla mücadele veren Türkiye Diplomatları, dönemin Bulgaristan’ daki Büyükelçi ve Konsoloslar,(Filibe ‘ de fetocular ve dönemin fetocu konsolos ve bugün de görevde olan personeli) Bulgaristan’ da Türkleri bölmek adına yapmış oldukları çabaları ANADİLİMİZ İÇİN DE GÖSTERMİŞ OLSALARDI , eminim bugün güzel Türkçemiz “can çekişiyor ” evresine gelmeyecekti.
Evet, Bulgaristan’ da da yaşayan biri olarak ; TÜRKLÜĞÜMÜZE KASTEDEN GİZLİ EL’ e EL UZATANLAR BİR GÜN BÜYÜK TÜRK ULUSUNA HESAP VERECEKTİR !
Seçim öncesi Cumhurbaşkanımız sn. Erdoğan birlik çağrısı yapmış olsa da, HÖH’ e karşı olumsuz algı oluşturan bazı göçmen dernekleri bu kez HÖH’ ü desteklediklerini açıklamış olsalar da artık çok geç .Tavşan bayırı aşmıştır.
Bulgaristan’ da bazı bölgelerde Türk Folklor etkinlikleri düzenleniyor olsa da , gülücüklü resimler kifayetsizdir.
Etkinliklerde, Kırcaali hariç, Türkçe şarkılardan sonra Türkçe konuşana rastlamak ne mümkün ? Bulgarca , Türkçemizi karanlıkta bırakmaktadır.
Hak ve Özgürlükler Hareketi ,doksanlı yıllardaki milli ruhu , milli şuuru RESTART/Tekrar başlatma/ canlandırması ve her şeyden önce anadilimize olağanüstü önem vermesi #ÇOK #GEC OLSA DA, isabetli olacaktır.
Nesrin Sipahi Kıratlı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir