KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Nesrin Sipahi Kıratlı: yine ve yeniden Bulgaristan seçimleri

Nesrin Sipahi Kıratlı: yine ve yeniden Bulgaristan seçimleri

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
188 0

KİMİ OY KULLANDI, KİMİ KULLANMADI, KİMİ OYUN OYNADI
Son iki yıl içinde 5′ inci kez seçime giden Bulgaristan yine siyasetin batağında kaldı.
Koalisyonsuz ne kadar zor ise bu şartlar altında kurulacak olası koalisyonlarla ülkeyi yönetmek de imkansiz olabilir.
Seçimlere katılım oranı % 30′ un altına düştü. Bulgaristan dışında yaşayanlar, Bulgarıstan’ da kalanlara nazaran seçimlere nedense daha duyarlı.
Bulgaristan’ da birkaç tür seçmen modeli olsa da en yoğun oran seçime katılım göstermeyenlerdedir. Oy kullanmayan % 70 vatandaşımızın, neden oy kullanmadığı sorusu ciddi bir araştırma konusu olmalıdır. Bu çok önemsenmesi gereken bir seçmen grubudur. Yani, kızgınlar grubudur ve bir gün farkedileceklerdir. Bu grup, partisini açıklamayanlar, siyaseti önemsemeyenler veya oy verecek parti bulamayanlar grubudur.
Neden mi ?
4 Nisan’ da tam 2 yıl olacak, 4 kez yapılan seçimlerde birbirine nefret söylemleriyle meydanlarda seslenenler, bugün 5′ inci seçimde uzlaşmadan bahsediyorlar ve bu seçmen grubu dolayısıyla politikacılara inanmamaktadır.
Demek ki, aynı eski oyuncuların yeni senaryoları bu seçmen grubu için inandırıcı olamıyor.
İlginç olan ise, her şeye rağmen hala koalisyon ortağı olmak isteyen ve önceki seçimlerde birbirine sövenlerdir, inatla hükümeti kuracaklarına inananlardır. Böyle bir hükümetin kurulması halinde ise, ki bu imkansız görülmektedir, bu bir alay hükümeti olur ve en geç Temmuz 2023 de ülke tekrar yeni bir seçimle karşı karşıya kalabilir.
Görünen o ki, Bulgaristan bir süre daha sıkça yapılan seçimlerle siyasi konjonktürdeki paradoksları tekrarlayacaktır.
Şovmen Slavi Trifonov’ un önceki seçimlerde birinci sıralarda olan Böyle Bir Halk Var partisi % 4 barajı geçerek altıncı parti konumuna gelmiştir.
Böylece Bulgaristan’ ın 240 üyelik 49.parlamentosunda 6 siyasi parti yer almayı hak kazanmıştır.
Merkez seçim Komisyonu, % 97.42 oy sayımını içeren verilere göre:
1. GERB- SDS – % 26.59 (654 492)
2. PP-DB – % 24.84 (611282)
3. VIZRAJDANE – % 14.32 (352 440)
4. HÖH – % 13.01 (320 216)
5. BSP – % 8.98 (220 987)
6. İTN – % 4.15 (102 128)olup, son resmi sonuçlar 6 Nisanda Yüksek Seçim Kurulu tarafından ilan edecektir.
Her ne kadar da GERB Partisi galip görünüyor olsa da, seçimin galibi yok, başarılı bir parti var o da genç bulgar milliyetçilerin istikrarla başarı çıtasını yükselttiği Yeniden Doğuş/ Vızrajdane partisidir. 2014 yılında kurulan parti, 30 yıldır Bulgaristan siyasetinde kilit rol oynayan HÖH’ ün önüne geçerek üçüncü sıraya yükselmiş ve büyük bir başarı göstermiştir. Üçüncü siyasi güç konumuna gelen parti başkanı Kostadinov, son 33 yıldır Bulgaristan’ ın bir Amerikan sömürgesine dönüştürüldüğünü, oy kullanmak istemeyen vatandaşların Bulgaristan’ ın bir geleceğinin olmadığını düşündüğünü ve onları ikna etmeleri gerektiğini ifade etti.
Kısa zamanda partinin başarısı, genç seçmenleri bir araya toplaması ve gerek PP Değişime Devam Partisiyle Bulgaristan Sosyalist Partisinden bu partiye kayanlardır.
Diğer bir sebep ise, her seçim öncesi Türkiye’ deki göçmenlerin büyük yaygaralarıdır.
Bulgaristan’ da Türk gençlerini kaybederken, 02 Nisan seçimleri Bulgar gençlerinin sonraki seçimlerde başarı çıtasını daha da yükselteceklerini şimdiden göstermektedir.
Vızrajdane/ yeniden Doğuş Partisi başkanı Kostadinov, seçim sonrası açıklamasında Türkiye’den gelen oylamaya karşı çıktı ve Bulgarların etno-politik bir mafyanın rehinesi olduğunu ilan etti.
Hükümetin kurulamaması halinde geçici hükümetin yöneteceği Bulgaristan Temmuz ayında tekrar bir seçime gitmesi yüksek bir ihtimaldir.
Nesrin Sipahi Kıratlı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir