KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Nesrin Sipahi KIRATLI: Hızırbek Gayretullah Hakka yürüdü

Nesrin Sipahi KIRATLI: Hızırbek Gayretullah Hakka yürüdü

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
259 0

Türkistan davasının yılmaz savunucusu,ömrünü bu davaya adayan Hızırbek Gayretullah’ ı ahirete uğurladık.
1949 yılında henüz çocuk yaşta babaannesiyle birlikte at
üstünde Taklamakan Çölünü geçerek Türkiye’ye gelip lise çağından itibaren Doğu Türkistan’ı tanıtmak için mücadele etmiştir.
Babasını örnek alan Hızırbek Gayretullah,karşılıksız sürdürdüğü mücadelesinde;
Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbay,TC Başbakanı Süleyman Demirel,Prof.Kamil Turan,Gazeteci Yazar ve Siyasetçi İbrahim Metin,İlhan Darendelioğlu,Altan Deliorman,Turan Yazgan Başbakan Yard.Alparslan Türkeş,Prof Zeki Velidi Togan,Nihal Atsız,Muhsin Yazıcıoğlu, Bakan Halil Şıvgın,Devlet Bakanı Sadi Somuncuoğlu Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek,ve Prof.Dr.Nevzat Yalçıntaş olmak üzere devlet yetkilileriyle yakın ilişkiler kurmuş,Doğu Türkistan davasını savunmuştur.
“Altaylar’da Kanlı Günler” adlı eserinde göç maceralarını kaleme almıştır.
Aynı zamanda Doğu Türkistan’ın milli kahramanı Osman Batur Han’ı Türkiye’de yazıları ve kitaplarıyla ilk tanıtan kişilerin başında gelmektedir.
Pek çok konferanslar,sohbetler ve makalelerle Doğu Türkistan davasını açığa çıkarmıştır.
Ataşehir Örnek Mahallesinde Türkistan Camisi ve Türkistan evleri projesinin gerçekleştirilmesinde büyük katkıları olmuştur.
Nursultan Nazarbayev’in Adaletin Akyolu adlı eserinin ilk defa Türkiye’de basılmasını,eseri Kazakistan ve Türkiye’de tanınmasını sağlamıştır.
1970’li yıllardan itibaren;Doğu Türkistan Göçmenler Derneği Yönetim kurulu üyesi,Başkan Vekili,Genel Sekreterliği,Genel Sekreter Yardımcısı ve en son Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı gibi pek çok görevi başarıyla sürdürmüştür.
Yazılarıyla,konuşmalarıyla gerek yurt içinde gerekse yurt dışında Doğu Türkistan davasını ölene kadar temsil etmeye çalışmıştır.
Türkiye Yazarlar Birliği,İlesam,Aydınlar Ocağı,Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu gibi kurumların aktif üyesi olan Gayretullah,bir dönem Zeytinburnu Belediye Meclis Üyesi olarak görev yapmıştır.
İsmail Cengiz’in sahibi olduğu Doğu Türkistan Dergisinin Genel Yayın yönetmeni ve Milli Yol dergisinin İdare Müdürü olarak hizmet vermiştir.
İsmail Cengiz ile birlikte Doğu Türkistan Göçmenler Derneğinin “kamu yararı dernek statüsü” ne kavuşmasını sağlamıştır.
Sağlık Bakanı Halil Şıvgın ile temasa geçerek Türkistan’dan gelen 1000 Uygur Türkünün Hacca gitmesini ,Hac öncesi İstanbul’da konaklamalarını sağlamıştır.
2004 yılında ABD Parlamento binası içinde Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti’nin kurulmasına öncülük etmiş,Başbakan Yardımcısı görevi ardından hükümette Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak görev almıştır.
Çağdaş Kazak Türkçesi ders kitaplarının hazırlanması için ön ayak olmuştur.
Bütün bu hizmetleri hiç bir karşlılık beklemeden yapmıştır.
Bulgaristan’da yapmış olduğum anadili çalışmalarımı hayranlıkla izleyen dava insanı Hızırbek Gayretullah şahsımın da dava yolunda ilerlemesinde manevi destek sağlamılştır.
Türk Dünyasının başı sağ olsun.Allah rahmet eylesin,mekanı cennet olsun.

Nesrin Sipahi KIRATLI

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir