KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Nesrin Sipahi Kıratlı: HERŞEYDEN ÖNCE BULGARİSTAN’ da DOĞMUŞ BİR TÜRK’üm

Nesrin Sipahi Kıratlı: HERŞEYDEN ÖNCE BULGARİSTAN’ da DOĞMUŞ BİR TÜRK’üm

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
419 1

BEN, HERŞEYDEN ÖNCE BULGARİSTAN’ da DOĞMUŞ BİR TÜRK’üm,sonra İslâm ümmetindenim !
Bulgaristan’da özene özene kadim Türklüğümü öksüz bırakan,din eksenli politika yapanlar’ın dikkatine!
Kaşgarlı Mahmut’un verdiği bilgilere göre;
X uncu asırda Türkler, tamamıyla kendi eski Türkçe ay ve hafta adlarını unutmuş,yerine araplarınkini kullanmışlardır..
Ancak;
Araplar tarafından getirilen bu yeni kültür cereyanı Türklüğün varlığını ve mevhumunu ortadan kaldırmaya asla muvaffak olamamıştır.
Yalnız Emevilerle başlayan Arap-Türk yaklaşması daha fazla Abbasiler devrinde ehemmiyet kazanmaya başlamış ve neticede Türkler İslâm camiasında kendilerine mahsus mühim bir mevki temin etmişlerdir.
Buna başlıca sebep,muhtelif kavimler yardımıyla Hilafet idaresini kendi ellerine geçiren Abbasilerin ,Araplardan fazla Türk kuvvetine güvenerek ,ordusunu Türkistan’ın en uzak köşelerinden gelen Türk zümreleri ile kuvvetlendirmesi olmuştur.
Halife Memun (813′ 833) ve Mutasim (833- 842) zamanlarında,Hilafetin en mükemmel ve mümtaz ordusunu tamamiyle Türkler teşkil etmiştir.
Türk alaylarının Küçük Asya’da Bizans’lara Iranda Komünistlere(Mazdekilere)Mısır ve Arabistan’da isyan eden Araplara karşı kazandıkları parlak askeri zaferler,Halife Mutasim’in en parlak devrini teşkil eder.Hatta diyebiliriz ki,Türk ordusunun enerjisini ve kumandanlığını üzerine alan aslan Türk kahramanı Afşin’in
dâhiyane askeri idaresi sayesinde,Hilâfet müttehit bir Bizans ve İran tehlikesinden kurtulmuştur.
Türklerin bu yüksek hizmeti mukabilinde olacaktir ki,Mutasim,Araplar arasında Nasep meselesinde “anne tarafina”büyük bir kıymet verildiği zamanda(Corci Zeyden,Tarihi Temedün-ül islâm,cild 4 s.16)müstakbel Halife Mutevekkil’in annesi olan ŞÜTAYE adlı bir Türk kadını ile evlenmiştir.
O zamanki Arap örf hukukunu ve Türklerin yüksek kabiliyetini gören devrin ileri gelen arap muharriri Cahiz’e göre Türklerin Islamiyet için esas madde ve müntahap ordu,Halifeler için ise melce ve müdafaa kuvveti olduklarını açık açık söylemekten kendisini alamamıştır..

Şimdi;Yesevi hazretlerinin neden “BEN ÖNCE TÜRK,SONRA MÜSLÜMANIM dediğini anlamalımıyız?
Bulgaristan’da kadim Türkçemize de en az dinimiz kadar önem vermelimiydiniz ?
Biz,Bulgaristan Türkleri ezelden Türk ve müslümandık.
Bizi daha nekadar müslümanlaştırabilmek için var gücünüzle çabalarken neden Türklüğümüzü göz ardı ettiğinizi Türk tarihi bir gün yazacaktır…
10 yıldır çağrılarımı duymalımıydınız?Geçmiş olsun!Bugün çok geç kaldınız…
Nesrin Sipahi Kıratlı

İlgili Yazılar

1 Yorum

  1. Derya - -

    Yeni bir dunya kuruldu herkes ayrildi bende.turk hiseden herkes turk dur diye dusunuyorum.bu kadar turk dusmani turkculuk dusmani varken turkum diyen turk hiseden herkes turktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir