KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Nesrin Kıratlı: Kendini Türk aydını zannedenlerin pek çoğu torunlarıyla, çocuklarıyla Türkçe KONUŞMUYOR..

Nesrin Kıratlı: Kendini Türk aydını zannedenlerin pek çoğu torunlarıyla, çocuklarıyla Türkçe KONUŞMUYOR..

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
261 0

İÇİNDE DOĞDUĞUM, GÜLÜP OYNADIĞIM YERLERDE BENİM DİLİM KONUŞULMUYOR ARTIK…
Cengiz Dağcı
Kırımlı Yazar Cengiz Dağcı’yı ölümünün 10. yılında rahmetle, minnetle anıyorum. Kendisinin bu manidar sözleri, biz Bulgaristan’da doğan Türkler için de geçerlidir. Zira doğduğum köyümde ve bir çok köylerde anadilim okunmuyor, memleketimin pek çok bölgesinde benim dilim maalesef konuşulmuyor. Benim dilim can çekişiyor…..
Kuzey Bulgaristan’da yeni model Bulgarlar doğuyor. Anadili Türkçe olan ve anadilini konuşmayan gönüllü Bulgarlaşanlar…
Cengiz Dağcı, Recep Küpçü gibi Türkiye’ye hiç gelmeden kitaplarını Türkiye Türkçesiyle yazmıştır. Türkiye’de yayımlanan eserleri sayesinde birçok insan Kırım ve Kırım Tatarlarının kim olduğunu öğrenmiştir.
Recep Küpçü ise İstanbul’a hiç gelmeden İstanbul’u rüyasında görmüş ve şiire yansıtmış, Bulgaristan Türkleri ise Türkiye’de 1989 göçü sayesinde tanınmıştır.
Eserlerinde hüzünlü bir uslûb kullanan yazar Dağcı, Kırım Türklerinin Rusların zulmü altındaki hayatı anlatmış, Küpçü ise Bulgarların zulmünü şiirlerine yansıtmıştır. Maalesef doğduğu köy Kuklen’de bugün Türkçemiz okunmamaktadır.
Büyük Atatürk Türkiye dışında yaşayan Türklerin Türkiye’ye gönülden bağlı ve Türkiye’yi mukaddes bir ülke olarak gördüklerini biliyordu ve öyle de oldu. Türkiye o tarihlerde tüm Türk Dünyasının atar damarı oldu. Türkiye, Türkiye dışında yaşayan her Türk’ün sevdası oldu. Evet bu nedenle Atatürk hitabesinde ey Türkiye gençliği yerine ey Türk gençliği, Ey Türk kadını diye hitap ediyordu.
Peki ya bugün? Bugün öyle mi?
Bulgaristan’da kalan Türklerin elbette hala Türkiye’ye gönül bağı vardır ancak Türk gençleri Avrupa ülkelerini tercih etmektedirler. Son yıllarda Bulgaristan’da hakim olan duygusal ve din eksenli politika, pek çok Türk aydınlarına endişe veriyor olmalıdır. Geçmiş tarihteki gönül sevdasını dikkate alacak olursak, günümüze uzanan süreçteki Türkiye sevdası, bugün Türk lirası ile cazibe kazanmış görünmektedir.
Cengiz Dağcı’nın sözlerini her Bulgaristanlı Türk aydını yüreğinde sızıyla hissedebileceğini umuyor can çekişen güzel Türkçemize can vermek için kendi özeleştirimizi yapmamız gerektiğini önemle vurguluyorum.. Evet pek çok yerde bizim dilimiz KONUŞULMUYOR.. Kendini Türk aydını zannedenlerin pek çoğu torunlarıyla, çocuklarıyla Türkçe KONUŞMUYOR..
Cengiz Dağcı’nın sözleri bize, Bulgaristan’da yaşayan Türklere ışık olsun! Mekânı cennet olsun !
Nesrin Kıratlı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir