KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Nesrin Kıratlı: BULGARİSTAN SİYASİ TARİHİNDE BİR İLK! BİR YILDA 3’cü KEZ SEÇİM !

Nesrin Kıratlı: BULGARİSTAN SİYASİ TARİHİNDE BİR İLK! BİR YILDA 3’cü KEZ SEÇİM !

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 3 dk okuma süresi
273 0

CUMHURBAŞKANI RADEV dün katıldığı Plevne’ nin kurtuluş etkinliğinde gazetececilere vermiş olduğu demeçte seçim tarihini açıkladı.
14 kasım 2021 ‘ de Parlamento ve 1nci tur Cumhurbaşkanlığı seçimleri birarada , 2nci tur Cumhurbaşkanlığı seçimi ise büyük bir ihtimal bir hafta sonra, 21 Kasım’ da gerçekleşecektir.
Radev, Anayasa, Seçim Yasası ve teknolojik düzen ve gereklerine göre Millet Meclisini en kısa sürede feshedeceğini ifade ederken,
4 ncı Ulusal Meclisi nezaman feshedeceği konusunda bir açıklama yapmadı.Partesi büyük olasılıkla konu netlik kazanacaktir….
Yüksek Seçim Kurulu üyeleriyle yapmış olduğu toplantıda seçimlerin birarada yapılması daha az maliyetli olacağından hazinede ve insanlara zamadan tarsarruf yapmış olacaklarını, tüm Bulgaristan vatandaşlarının arzularını dikkate alarak Bulgaristanın refaha ulaşması için fakirliğe ve kanunsuzluğa karşı mücadele edeceğini ifade etti.
Cumhurbaşkanı, kampanya süreci hangi partilerin ve politikacıların ülkenin geleceği için çalıştığını ve hangileri yolsuzluk planlarını savunduklarını, Bulgar seçmenleri için bir rehber olacağını da belirtti.
Anayasa gereği Meclis feshedildikten sonra yeni bir geçici hükümet tayin edilecek, hatta bu mevcut bakanlarla da olabilir ancak Cumhurbaşkanı mevcut bakanların yeni kabinede görev alıp almayacakları sorusuna cevap vermeyip, bir sonraki geçici hükümetten de yolsuzlukları kökünden kazımaya yönelik beklentisi olduğunu açıkladı.
Her siyasi partide saygın bulgarların olduğunu ve vatanında bu insanlarla beraber olduğu süreçte onların desteğine güvenmeyi öğrendiğinin altını çizdi.
Yüksek Seçim kurulu ise seçimlere herzaman hazır olduklarını ancak ilave elektronik makinelere ihtiyaç duyduklarını belirtti.
4 Nisan ve 11 Temmuz 2021 tarihlerinde Bulgaristan’ da yaapılan parlamento seçimleri sorası oluşan 45 ve 46 ncı Halk Meclisinde siyasi partiler birlik sağlayamayıp, hükümet kuramamışlardır.
Bulgaristan siyasi tarihine en kötü parlamento olarak geçecek olan bu mecliste yer alan milletvekilleri arasında yaşanan kin, nefret, egoizm, populizm halkın arzuladığı şeffaf, mafyatik oluşumlardan uzak bir hükümetin kurulamamasına sebep olmuştur.
Nesrin Kıratlı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir