KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Neçirvan Barzani: Türkiye’nin Suriye’deki Kürtlerle değil PKK ile sorunu var

Neçirvan Barzani: Türkiye’nin Suriye’deki Kürtlerle değil PKK ile sorunu var

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
311 0

Irak Kürdistan Bölgesi (IKB) Başkanı Neçirvan Barzani, Türkiye’nin Suriyeli Kürtlerle değil PKK ile sorunu olduğunu söyledi.

Barzani, Erbil merkezli Orta Doğu Araştırmaları Enstitüsü (MERI) tarafından düzenlenen bir panelde, Suriye ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin Suriye Kürtleri ile herhangi bir sorunu olmadığını vurgulayan Barzani, “Türkiye’nin, başından beri Suriye’deki Kürtlerle bir sorunu yok ancak PKK ile var” dedi.

“Tek isteğimiz, Kürtlerin PKK ile aralarına mesafe koymasıdır”

Türkiye tarafının, “Biz hiçbir şekilde sınırlarımız ile Suriye arasında PKK’nın paçavralarına tahammül edemeyiz” şeklindeki tutumunun kendisine iletildiğini belirten Barzani, “Bunun Suriye’deki kardeşlerimiz için de büyük bir tehlike olduğunu söylemeye çalıştık” ifadelerini kullandı.

Barzani, “Tek isteğimiz, Kürtlerin PKK ile aralarına mesafe koymasıdır. PKK, Suriye Kürtleri üzerinden kendisini meşrulaştırmak istedi ve bugün maalesef bu noktaya gelindi” değerlendirmesinde bulundu.

Barzani şöyle konuştu:

“O süreçte Kürdistan Demokrat Partisi’nin PYD ile iyi ilişkileri de yoktu. Türkiye gelip bize arabuluculuk teklifinde bulundu. Kürtlerden kendilerini PKK’den ayırmalarını istedi. En büyük hata şuydu; malesef, PKK Suriyeli Kürtler üzerinden meşruluk kazanmak istedi. Orada Kürtlerin başına gelen bu felaket de bu yanlış siyasetin bir sonucu oldu”

“General Mazlum’la diyaloğumuz vardı”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Erbil’e geldiğinde, Kürtlerle Şam arasında barışçıl bir çözüm için çaba göstermesini talep ettiğini söyleyen Barzani, “Suriye içerisinde Kürt sorununun çözüme kavuşturulmasını istedim. Kendim de şahsen birkaç defa General Mazlum ile telefonda konuştum ve aynı zamanda görüşmemiz oldu. Bunları kendisine de söyledim” ifadelerini kullandı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir