Erdoğan-Trump zirvesi: Ortaklık mı, ayrışma mı?

Türk Dış Politikasına ‘Format’ mı Atıldı?

“Yeniden Büyük Türkiye” Politikasında “Aktif Savunma” ve İşbirliği Arayışları

Mexanizm apreldə işə düşüb

Nazım Cafersoy : küresel boyutta terör kendi altın dönemini yaşıyor

Gündem 2 Ocak 2017
501

İstanbul’daki terror kurbanları şehitlerimize Allah’dan rahmet, yaralılalara acil şifalar, yakınlarına sabır dilerim…
Türkiye’deki terörün her geçen gün guclenmesi kuresel, bölgesel ve ulusal boyutlu dinamiklerin oluşturdugu ortamın ürünüdür.
Öncelikle, kuresel boyutta terror kendi altın dönemini yaşıyor. 11 Eylül’de başlayan bu süreci tekitleyen olaylar icinde hem kuresel adaletsizlikler, hem kuresellesmenin sagladıgi imkanlar, hem de küresel guclerin kendi hedefleri için terrorü stratejik arac olarak kullanması var.
İkinci olarak, bölgesel baglamda yeni guç sisteminin oluşumu süreci ve bu noktada terrorün stratejik bir arac kullanılmasi noktasında Ortadogu en sert ve en genis mucadelinin temel merkezini oluşturmaktadır.
Üçuncu olarak, ulusal boyutta Türkiye’nin bu terror sürecinin içinde her gün giderek itilmesinde iki alt boyut var.Bunlardan birincisi, dıs politika baglamında yapılan hatalardır. İkincisi ise devletin basta güvenlik bürokrasi olmak üzre butun sisteminin stratejik tahribata maruz kalmasıdır..
Bu sürecin uhdesinden gelinmesi ancak uzun dönemli ve iyi düşunulmüş bir güvenlik stratejisi, gercekten işini bilen bütün kaliteli kadroların görevlere getirilmesi ve gercek bir ulusal dayanısmaya dayanan siyasal işbirligi ile mümkündür.
Bunlar gercek manada yapılmadıkca Türkiye’mlzi daha ciddi ve giderek agırlasan bir sürec bekleyecektir.
Umarım basta Türkiye’yi yönetenler olmak üzere herkes üzerine düşeni yapar…
Tarihte kendi kurtulus savaşını parlamentonunun yönetiminde yapan ender millet olan Türk Milletinin bunu yapacağına inanmak istiyorum!!!
Nazim CAfersoy

Yorumlar