SƏRKİSYANIN İSTEFASINDAN KEÇƏN 1 İLDƏ YENİ DETAL NƏDİR?

Rusya’nın yıldız oyuncusu: Türkler dünyanın en iyi taraftarları!

AB KARŞITI İKEN AVRUPA PARLAMENTOSU İÇİN YARIŞMAK

Ukrayna’da, Poroşenko devlet başkanlığı koltuğunu kaybetti

Nazarbayev Neden İstifa Etti?

Gündem 19 Mart 2019
802

Bölge coğrafyasında SSCB’den kalan son lider, Kazakistan SSC ve Kazakistan devletinin başkanı, yaklaşık 30 yıldır muktedir olan ve hatta elinde bulundurduğu güç ve yetkileri çoğu devlet başkanının siyasi hayatı boyunca görmediği Nazarbayev bugün başkanlıktan istifa ettiğini açıkladı.

İstifanın bence iki sebebi var. Birincisi Nazarbayev, elindeki gücü devrederken bunu kendi kontrolü altında yapmak istiyor. Özbekistan’da Kerimov örneğinde gördüğümüz gibi son ana kadar iktidarda kalmak beraberinde bir sürü riski ortaya çıkarıyor. İç ve dış siyasette ülkenin durumu stabil kalamazken, ülke bir anda içine düştüğü boşlukta kaybolabiliyor. Tam da bu yüzden Nazarbayev devredeceği kişiye kendi karar vermek istiyor.

İkinci olarak bilge lider, yeni gelecek liderin etrafındaki zümrenin seçilmesine de yön vermek istiyor. Takdir edersiniz ki iktidar değişimlerinde göreve gelen yeni yüzler, istenileni hemen veremeyebilir. Birçok farklı açıdan çeşit çeşit sorunla karşı karşıya kalabilirler. Kazakistan’ın kalkınmasında rol alan büyük başların yeni gelecek iktidara olan güven duygusunu temin etmek, bilge liderin amaçlarından birisi. Nazarbayev bu geçiş sürecinde varlığıyla bütün bunların önüne geçmek istiyor.

İşte bu sebepten başkanlıktan istifa ederken ülkenin güvenlik konseyinde durarak; yani bir adım geriden her şeyi planlayıp takip ederek Kazakistan’ın geleceğine yön vereceğini açıklıyor.
Vasfi Sel

Yorumlar