ABD-TALİBAN MÜZAKERELERİ SONUÇ VERECEK Mİ?

Haşdi Şabi ve Hizbullah

Abhazya Cumhurbaşkanı Adayı Kendisinin Zehirlendiğini İddia Ediyor

21 мая 1864 года, или сохранится ли Российская Федерация

NATO GÜRCÜSTANDA YERLƏŞMƏYƏ BAŞLAYIR

Gürcistan 2 Nisan 2019
41

NATO önemli kararlar verdi. İlk olarak, NATO Polonya’daki inşaatlara 260 milyon dolar harcayarak askeri bir depo inşa edecek. Bu depo, ABD’nin Doğu Avrupa’daki operasyonlarını desteklemek için inşa edilecek. Polonya uzun zamandır bunun için çalıştı. Çünkü Varşova kendisini Rus tehdidinden korumak istiyor. Polonya-Rusya ilişkilerinin yakın tarihçesi de açık.

İkincisi, NATO Genel Sekreteri Yens Stoltenberg, Kuzey Atlantik bloğunun Karadeniz’deki varlığını artıracağını söyledi. Amaç, bu bölgede Rus saldırganlığını önlemektir. NATO Genel Sekreteri, Kuzey Atlantik bloğunun Ukrayna ve Gürcistan’a pratik desteğinin artacağını söyledi. Stoltenberg şöyle açıkladı: “Bu iki ülkenin deniz kuvvetlerinin yeteneklerinin arttırılması da dahil olmak üzere Ukrayna ve Gürcistan’ın askeri hazırlıklarını güçlendireceğiz.”

Böylece, Ukrayna ve Gürcistan NATO üyeliğine yaklaşıyor. Her iki ülke de Azerbaycan’ın stratejik ortağıdır. Bu açıdan, Ukrayna ve Gürcistan’ın NATO üyeliğine hazırlanmalıyız ki aniden “Ne yapacağız?” Sorusuna kapılmamalıyız.
Elhan Şahinoğlu

Yorumlar