KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. MUSUL’U KONUŞURKEN TÜRKMENLERİ UNUTMAK

MUSUL’U KONUŞURKEN TÜRKMENLERİ UNUTMAK

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
370 0

Bizde herkes Ortadoğu uzmanıdır. Irak’ta Musul’u kurtarma harekatı öncesi anlatılanlara bakıldığında Kerkük-Musul ve Irak’ta yaşayan 3 milyon Türkmen anılmaz ve adeta yok hükmünde sayılır.450 bin kişilik Türkmen Şehri Telafer Haziran 2014 tarihinden beri DEAŞ çetelerinin elinde. Musul’un diğer belgelerinde ve kent merkezinde yaşayan Türkmenler de terör örgütünün elinde. Kerkük bölgesindeki Türkmenler Peşmerge kontrolünde yaşıyorlar. Kuzeyin petrol zenginliği Erbil ve Süleymaniye arasında paylaşılmış durumda. Barzani Türkiye’yi arkasını dayayarak sürekli alanını genişletiyor ve peşmergesini güçlendiriyor. Talabani ise İran ile aynı pozisyonda. Bağdat’da bulunan merkezi yönetim ABD himayesini ve İran mandasını çoktan kabul etmiş durumda. Musul ‘a 1 yıldır devam eden kıskaç ve alan kurtarma operasyonlarını ABD’li subaylarla İran’ın Kudüs Gücü komutanı Kasım Süleymani yönetiyor. Irak ordusunundaki subaylar uygulayıcı pozisyonunda.
YA ANKARA
Ankara olmadan Musul’u çözme niyeti bölgeyi ateşe atar yaklaşımlarında ne kadar haklılık payı varsa Türkiye ilk önce alanda ne yapmak istediğine karar vermelidir. Musul için kimle hareket edeceğini netleştirmelidir. Koalisyon güçlerine katılım talebi olan Türkiye bunun havadan mı yoksa Başika’daki Türk birliği ile mi yapacağını karar vericilere iletmelidir. Türkiye Barzani ile mi? Merkezi yönetim ile Mi? Sunni yapılanma olan Musul Bekçileri ile mi yoksa yok sayılan Türkmenlerle mi bölgede hareket edecek? ABD Irak’ta bensiz kimse bir şey yapamaz havasında. Almanya, İngiltere, Fransa alanda yerini almış durumda. Kanada ve diğerleri işin cabası. Irak için Iraklılar hariç herkes konuşuyor.

CONİLERİN PKK AŞKI
Suriye’de PYD arması takıp Fırat havzasında TSK vurmasın diye kendi bayraklarını çeken ABD özel kuvvetleri ve CİA Irak’ta boş durmuyor. Mahmur’da bulunan Karacuğ Dağı bölgesine 300 PKK militanı getirildi. Bu bölgede aynı zamanda ABD askerleri bulunuyor. Sincar bölgesinde bulunan 1500 civarındaki PKK varlığı Musul için bekletiliyor. Son günlerde üst düzey 2 CİA görevlisi Sincar’da PKK yöneticileri bir araya geldi. Şu anda Şengal bölgesi 2. bir Kandil olmuş durumda.Talabani’ye bağlı KYP Peşmergelerinin içinde PKK’lılar yer alıyor. Havice bölgesindeki DEAŞ operasyonlarında PKK’lılarda yer aldı. Musul ekseninde Irak’ın kuzeyi silah deposu olmuş durumda.
UNUTURULAN TELAFER
Musul’a bağlı Telafer ilçesi Şii-Sunni Türkmenlerin yaşadığı bir bölgedir.2014 yılının Haziran ayında tamamen DEAŞ eline geçen bu kentte kaçabilen 250 bin civarındaki Türkmen yollarda, kamplarda yaşam mücadelesi verdi. Şii Türkmenler güneye Necef ve Kerbala bölgesine gitti. Sünni Türkmenler Kerkük ev Erbil’e gittiler. Türkiye’ye sınırı aşarak gelebilenler birçok zorlukla karşılaştı. Telafer’de kalan Türkmen sayısı DEAŞ’tan dolayı tespit edilemiyor. ABD’nin Musul operasyonunda Telafer bölgesi Musul kent merkezinin kurtarılmasından sonraya bırakılmış durumda. Planlarda Türkmenler yok. Irak kuzeyinde peşmerge kontrol bölgelerini genişletirken Türkmenlerin öz yurdu olan alanlarda el değiştiriyor.
IRAK’A DİCLE KALKANI MI?
Türkiye’nin A planı koalisyon güçleri ile Musul harekatında yer almak.B ve C planı konusunda yapılabilecekler belli. Türk ordusu sınırı aşar ve Musul’u DEAŞ’dan temizler.C planı ise Fırat Kalkanında ÖSO ile hareket eden TSK Irak’ın kuzeyinde Peşmerge ve Sunni Araplarla bir Dicle Kalkanı Harekatı icra eder. Bir ihtimal daha var kimsenin dinlendirmediği DEAŞ Musul’da çıkartılamaz ve kent ikinci bir Halep olur. Şimdilik Ortadoğu’da tek gerçek masumların canilerce öldürülmesi.
GÜNGÖR YAVUZASLAN

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir