KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Mustafa Hajibeyli: Kırım köprüsünde patlayan tır Azerbaycanlılara mı ait?

Mustafa Hajibeyli: Kırım köprüsünde patlayan tır Azerbaycanlılara mı ait?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
191 0

Rusya’da yayın yapan Meduza internet sitesi, olayı araştıran Rusya Soruşturma Komitesi’ne atıfta bulunarak, o kamyonun Samir Yusubov adlı Azerbaycan kökenli Rus vatandaşına ait olduğunu duyurdu. Samir arabanın kendi adına olduğunu onayladı. Okaya karışan Tırı ise Mahir Yusubov adında bir akrabası kullanmış. Samir ve Mahir isimleri Azerbaycanlı olduklarını gösteriyor.

İlginç bir şekilde, patlamadan birkaç dakika önce, o kamyon kontrol noktasında kontrol edilmiş, ancak patlayıcıyı dikkatlerden kaçmış. Rus basını, genellikle kontrol noktalarında rüşvet vererek doğru dürüst kontrol edilmeden evrak onaylanarak geçişlerin mümkün olduğunu yazıyor. Burada kamyon şoförünün rüşvet verip vermediğini bilmiyoruz ama bazen rüşvet burada da görüldüğü gibi rüşvet ortamını yaratan rejimin zararına çalıştığını gösteriyor. Ancak sürücünün denetim sırasında oldukça sakin davranış göstermesi ilginç zira çok değil 15 dakika sonra patlama sonucu hayatını kaybedecek olmadı sürücü Mahir’in bu planlanan patlamadan habersiz olduğunu göstermesi açısından önemlidir.

İlginç olan olaylardan biri de tırın yükü olan gübre-selitra’yı açık sipariş bazında taşıması, yani kamyonun taşıdığı gümbür resmî evrak ile açık bir şekilde taşınıyor bu yüzden kontrol noktasından bu şekilde sorunsuz geçmesi normaldir. Bu durumda gübrenin bir kıvılcım ile patlatılmalı ve ya kamyona yerleştirilen ve kontrolde görülmesi mümkün olmayan uzaktan kumanda ile patlatılan bir düzenek ile patlatılması mümkün. Tırın yakıt tankları taşıyan trenin yanından geçerken patlaması ve ya patlatılması tesadüf mü yoksa müthiş bir istihbarat eylemimi olduğu sorusu sürekli sorulacak.

Ortada içinden çıkılmaz bir durum ve müthiş bir plan şaşırtmaca var ama bu şaşırtmacayı kim yaptı? Birçok kişi patlamanın arkasında Ukrayna’nın olduğuna inanıyor. Yine de aynı kamyonun Rusya’da yüklendiğini göz ardı etmemek lazım. Ukrayna özel servis teşkilatlarının Rusya’da bu eylemi hazırlayabilecekleri kadar güçlü olduğu doğru Olabilir mi. Ama bir ihtimal daha var bu patlamayı Rusya’nın Putin’i devirmesini isteyen Rusya içi güçler tarafından düzenlenmiş olması. Her iki durumda da bu Kremlin’in sefil bir durumda olduğunu gösteriyor.

Mustafa Hajibeyli Kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir