KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Azerbaycan
  4. »
  5. Murteza HASANOĞLU: Azerbaycan’ın Karabağ Bölgesinde Antiterör Operasyonu ve Terörle Mücadele

Murteza HASANOĞLU: Azerbaycan’ın Karabağ Bölgesinde Antiterör Operasyonu ve Terörle Mücadele

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 13 dk okuma süresi
235 0

Azerbaycan Cumhuriyeti,ezeli ve ebedi Azerbaycan toprağı Karabağ’da anayasal yapıyı yeniden tesis etmek ve ermeni terörist silahlı kuvvetleri birimlerini silahsızlandırılarak Azerbaycan topraklarından çıkarılması amacıyla lokal antiterör önlemleri başlatmıştır. Azerbaycan , Karabağ’da başlattığı anti-terör operasyonundan 24 saat gibi kısa sürede zaferle çıktı. Azerbaycan Ordusu’nun 19-20 Eylül tarihlerinde gerçekleştirdiği başarılı terörle mücadele operasyonu sonucunda Karabağ’daki Ermeni terörist ayrılıkçılar ve Ermeni silahlı kuvvetlerine bağlı birlikler beyaz bayrak çekerek teslim oldu. Karabağ’daki Ermeni terörist ayrılıkçılar silah bırakarak Azerbaycan’la ateşkesi kabul etti. İlk gün yoğun hava saldırılarına maruz kalan ve 90’a yakın mevziyi kaybeden Ermeni ayrılıkçılar, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in yaptığı “Beyaz bayrak çekin” çağrısına uyarak silahlarını bıraktı ve teslim oldu. Azerbaycan böylece 10 Kasım 2020 tarihinde imzalanan üçlü mutabakat metninde öngörüldüğü üzere başta Hankendi olmak üzere Karabağ’ın tamamında anayasal düzeni sağlayacaktır. Üçlü bildirinin hükümlerinin sağlanması, Azerbaycan’ın Karabağ ekonomik bölgesinde gerçekleştirilen büyük çaplı provokasyonların önlenmesi, Ermeni terörist silahlı kuvvetlerinin birimlerinin silahsızlandırılarak topraklarımızdan çıkarılması, askeri altyapılarının etkisiz hale getirilmesi, işgalden kurtarılan topraklara dönen sivil halkın güvenliğinin sağlanması ve Azerbaycan Cumhuriyeti’nin anayasal yapısının yeniden tesis edilmesi amacıyla antiterör operasyonu başlatılmıştır. Bu kapsamda Ermenistan terörist silahlı kuvvetlerinin ön cephede ve cephenin derinliğindeki mevzileri ile uzun süreli ateş noktalarının yanı sıra savaş araçları ve askeri tesisleri yüksek hassasiyetli silahlar kullanılarak devre dışı bırakılmaktadır. Siviller ve altyapı tesisleri hedef alınmamakta, yalnızca meşru askeri hedefler yok edilmektedir. “Rus Barış Gücü Komutanlığı ve Türkiye-Rusya Ortak Gözlem Merkezi yönetimine alınan tedbirler hakkında bilgi verilmiştir” ifadesi kullanıldı.
90 mevziyi kaybeden silahlı Ermeni terör gruplar, Hankendi başta olmak üzere Kasım 2020’deki anlaşmaya rağmen işgale devam ettikleri bölgelerden çıkmayı kabul etti.
İkinci Karabağ Savaşı 44 gün sürmüştür. İkinci Karabağ Savaşı ardından Ermenistan’ın yaklaşık 30 yıldır işgal altında tuttuğu Azerbaycan topraklarından 5 il, 4 kasaba ve 286 köy kurtarılmıştır. Çok önemli tarihe sahip olan Şuşa’da işgalden kurtarılmıştır. Hem savaş esnasında hem de savaşın ardından Türkiye daimî olarak Azerbaycan’ın yanında olduğunu ifade etmiştir. Bu dönemde iki devlet arasında önceden imzalanan uluslararası antlaşmalara uygun bir şekilde yeni müttefiklik ve iş birliği anlaşmaları imzalanmıştır.
Son günlerde bölgede ve Azerbaycan’ın Karabağ ekonomik bölgesinde yaşanan karmaşık jeopolitik süreçler, bu hassas dönemde aralıksız provokasyonların sayısını artırıyor. Ermenistan’ın açık terör politikasını sürdürme girişimlerinin artması, Azerbaycan’ın meşru haklarını ısrarla görmezden gelen ABD, Fransa, Almanya ve Avrupa Birliği (AB) ise, bir kez daha terörden yana olarak Azerbaycan’ın Karabağ’da, kendi topraklarında operasyon gerçekleştirmesine karşı çıktılar ve Fransa başta olmak üzere bazı Avrupa Birliği ülkelerinin bölgede gerilimi artırma çabaları karşısında barış anlaşmasının imzalanmasını ve diğer barış karşıtı önlemleri bozan Sayın Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyevin , milli-askeri çıkarlarını ve bu çıkarlarını nasıl kararlılıkla, bilge öngörü ve itidalle koruduğunu, bu provokasyonları nasıl bir beceri ve yetenekle önlediğini görüyoruz. Azerbaycan, kendi egemen toprakları üzerinde gerekli gördüğü tedbirleri almak durumunda kalmıştır.
Karabağ’da anayasal yapıyı yeniden tesis etmek amacıyla antiterör operasyonunun nedenleri ve amacı

1. Karabağ’da terörist Ermeni güçlerin döşediği mayının patlaması sonucu 4 Azerbaycanlı polis şehit oldu ,
2. Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik provokasyonları son iki ayda arttı,
3. Karabağ Ermenilerinin Azerbaycan’a entegrasyon engelleri bölgede gerilimi tırmandırıyor,
4. Azerbaycan, Ermenistan’dan ordusunu Karabağ’dan çekmesini ve sözde rejimin feshedilmesini talep etti,
5. Ermenistan silahlı kuvvetlerine bağlı birliklerin saldırısında Şuşa’da 1 sivil öldü,
6. Temel nedenler iki yıldır Laçin yolundan silah taşınması, Ermeni ordusunun kalıntılarının topraklarımızda kaldırılmaması ve mayın terörünün devam etmesi olsa da Paşinyan bardağı taşıran son damla oldu. 2 Eylül’de Erivan’ın sözde rejime “bağımsızlık tebrikleri” göndererek “Karabağ Azerbaycan’dır” açıklamasının sadece laftan ibaret olduğunu tüm dünya gördü. Ayrılıkçıların yeni “cumhurbaşkanı”nı seçmesi, “statü” meselesinin yeniden gündeme gelmesi, son günlerde uygulamaya konulan altyapı projeleri ve Azerbaycan vatandaşlarını hedef alan mayın terörü “Vurun” emriyle sonuçlandı.
7. Azerbaycan, Ermeni güçlerinin mevzilerini personel, zırhlı araçlar, topçu teçhizatları ve diğer araçlarla güçlendirdiklerinin, birimlerini yüksek düzeyde savaşa hazır hale getirdiklerinin, takviye birimler oluşturduklarının, Azerbaycan ordusuna karşı istihbarat faaliyetlerini genişlettiklerinin, mayınlardan temizlenen arazilere yeniden mayın döşenmesi gibi eylemlerde bulunduklarının tespit edildiği aktarıldı ,
8. Ermeni terörist silahlı kuvvetlerinin, 10 Kasım 2020’de imzalanan üçlü bildirinin hükümlerinin aksine Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde varlığını sürdürmesinin, bölgesel barış ve istikrara ciddi tehdit oluşturduğu ,
9. Azerbaycan ordusunun mevzilerine sistematik şekilde ateş açmasının, arazilere mayın döşemeyi sürdürmesinin, istihkam ve mevzi çalışmalarında bulunması,
10. Aslında yerel terörle mücadele tedbirlerinin yaklaştığını gösteren noktalar aylardır gözlemleniyor. Sözde insani kriz adına Erivan’ın başlattığı, bölücülerin başrol oynadığı gösteri süreci hızlandırdı ,
11. Sözde rejim son günlerde kontrolündeki topraklarda Azerbaycan ordusunun mevzilerine yakınlaşmak, kendi mevzilerini pekiştirmek için siper kazma ve farklı istihkam faaliyetleri, sabotaj girişimleri gibi bir dizi provokasyonlarda bulundu ,
12. Ermeni silahlı gruplar, son birkaç ayda Azerbaycan ordusunun mevzilerine sistematik şekilde ateş açmaya, arazilere mayın döşemeye devam etti.
13. Azerbaycan’dan gelen, sözde rejimin feshedilmesi taleplerine rağmen Ermeni güçlerinin kontrolündeki topraklarda 9 Eylül’de sözde “cumhurbaşkanlığı seçimi” yapılması tansiyonu daha da yükseltti,
14. Karabağ’daki yasa dışı bölücü kukla rejim kendini feshetmeli,
15. Son olarak Hocavent ili Ahmetbeyli-Fuzuli-Şuşa kara yolunda Azerbaycan devlet kurumuna ait bir kamyon mayına bastı ve 2 kişi hayatını kaybetti. Olay yerine giden polis aracının başka bir mayına basması sonucu 4 polis şehit oldu.
Karabağ’daki Ermeni asıllı sivillerin Azerbaycan’a entegrasyonu ile orada yaşayan etnik ermenilerin geleceğine yönelik görüşmeler ise Yevlah kentinde perşembe günü yapıldı . Karabağ’da bölücülüğün kökünün kazınması ve tüm topraklarımızda egemenliğimizin tam olarak yeniden tesis edilmesi amacıyla defalarca gerçekleştirilmesi vurgulanan terörle mücadele tedbirleri nihayet hayata geçirildi. Günler ya da haftalarca değil, yalnızca 23 saat 51 dakika sürdü ve tüm tahminleri ve beklentileri boşa çıkardı.
Karabağ’daki Ermeni asıllı sivillerin hakları ve güvenlikleri, Azerbaycan Anayasası ve uluslararası yükümlülükler çerçevesinde sağlanacaktır.
“Demir Yumruk” her zaman yerinde!
Cumhurbaşkanı, Başkomutan İlham Aliyev, halka hitaben yaptığı konuşmada, terörle mücadele tedbirlerinin sona ermesinden sonra süreçlerin hangi yönde ilerleyeceğini duyurdu. Azerbaycan Cumhurbaşkanının da vurguladığı gibi, resmi Bakü, Güney Kafkasya’yı “barış, işbirliği ve refah evi” haline getirmeyi hedefliyor. Ancak bu yolda yürürken, ulusal çıkarlarımızı tehdit eden, topraklarımıza yeniden göz dikmek isteyenlerin, “demir yumruk”un da devrede olduğu gerçeğini iyi anlaması gerekiyor!
Karabağ’da 60’tan fazla muharebe mevzisi kontrolümüze geçti Ermeni silahlı kuvvetlerine ait 20’ye kadar askeri araç, 40’a kadar topçu birliği, 30’a kadar havan, 2 uçaksavar füzesi birimi, 2 Martira radyo-elektronik savaş istasyonu ve diğer askeri teçhizat etkisiz hale getirildi.”
Başlatılan operasyonda sivillerin ve altyapı tesislerinin hedef alınmamıştır, Alınan tedbirler çerçevesinde, Ermenistan silahlı kuvvetlerinin ön cephe ve derin mevzilerinin yanı sıra muharebe araçları ve askeri tesisleri de yüksek hassasiyetli silahlar kullanılarak devre dışı bırakılmıştır. Sivillerin ve altyapı tesislerinin hedef alınmamış, yalnızca meşru askeri hedefler etkisiz hale getirilmiştir.
Türk Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan’ın Karabağ’da başlattığı operasyonla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde bulunan gayrimeşru Ermeni silahlı unsurlarca Azerbaycan ordusu mensuplarına ve güvenlik görevlilerine yönelik uzun süredir devam eden silahlı saldırılar ve provokasyonlara karşı, Azerbaycan ordusu tarafından bugün münhasıran askeri unsurların hedef alındığı bir anti-terör operasyonu başlatılmıştır” ifadelerini kullandı.Azerbaycan’ın kendi egemen toprakları üzerine gerekli tedbirleri almak durumunda kaldığı belirtilen açıklamada, “İkinci Karabağ Savaşı’nın sona ermesinden bu yana geçen yaklaşık üç yıllık sürede sahadaki duruma ilişkin olarak sürekli dile getirdiği meşru ve haklı endişelerin giderilmemesi neticesinde Azerbaycan, kendi egemen toprakları üzerinde gerekli gördüğü tedbirleri almak durumunda kalmıştır. Azerbaycan ile Ermenistan arasında bugüne kadar titizlikle yürütülen kapsamlı görüşme sürecinin sonuç odaklı olarak devamının sağlanmasının, bölgede barış, güvenlik, refah ve kalıcı istikrarın tesisi için yegane yol olduğuna inanıyoruz” denildi.
Vatan için canlarını veren tüm şehitlerimize Allah rahmet eylesin.
Karabağ Ezeli ve Ebedi Azerbaycan Toprağıdır ve Sonsuza Kadar Türk Yurdu Olarak Kalacaktır.

Doç. Dr. Murteza HASANOĞLU

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir