KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. MUKTEDA ES-SADR’IN ASKERİ YARDIMCISI ÖLDÜRÜLDÜ

MUKTEDA ES-SADR’IN ASKERİ YARDIMCISI ÖLDÜRÜLDÜ

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
337 0

Irak’ta 12 Mayıs seçimlerinin galibi olan Şii din adamı Mukteda es-Sadr’ın askeri yardımcısının silahlı saldırı sonucu öldüğü açıklandı.
Irak güvenlik kaynakları tarafından yapılan açıklamada Şii lider Mukteda es-Sadr’ın askeri yardımcısı ve milis gücü olan Seraya es-Selam’ın (Barış Tugayları) komutanlarından Şevki Haddad’ın, dün gece Necef’e bağlı Kufe’deki evinde kimliği henüz tespit edilemeyen kişilerce açılan ateş sonucunda öldüğü bildirildi. Irak polisi olayla ilgili araştırma başlatırken, konuyla ilgili Sadr ve yönetimi tarafından henüz bir açıklama yapılmadı.
Sadr’a bağlı milis gücü, Irak’ın Salahaddin vilayeti civarında ve ona bağlı Bağdat’ın kuzeyindeki Samarra bölgesinde askeri varlığını sürdürüyor.
Geçen hafta Mukteda es-Sadr, kendisine bağlı milis gücü olan Seraya es-Selam (Barış Tugayları) bünyesinde görev yapan birliklerinin çoğunu feshetme kararı almıştı.
Sadr, yaptığı yazılı açıklamada Seraya es-Selam (Barış Tugayları) milislerinin faaliyetlerinin sadece başkent Bağdat, Samarra ve ülkenin güneyindeki Kerbela’da devam edeceğini, bunların dışındaki birliklerin feshedileceğini bildirmişti. Milislerin bu üç şehirde görevlerine devam edeceğini ifade eden Sadr, Irak’ın genel çıkarları, kurulacak hükümet, ordu ve polisi güçlendirmek için bu adımı attıklarını da ayrıca belirtti.
Irak’ta beklenen hükümeti kurma konusunda diğer siyasi blokların liderleriyle müzakerelerde bulunarak çalışmalarına devam eden Sadr, mevcut Seraya es-Selam komutanlarının ise kendisinin danışmanı olduğunu, başka bir görevlerinin bulunmadığını ifade etti.
Güler Gülmez kafkassam uzmanı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir