İran parlamentində türk fraksiyası nəyə nail ola biləcək?

Социальный запрос на этнические чистки и геноцид коренного населения Северного Кавказа. Механизм формирования.

Ömür Çelikdönmez: Yurtdışında Türkçe eğitim yapan üniversiteye ‘YÖK düşmanlığı’nın bir nedeni olmalı!

“Türk dilinin yayılmasında “Kurtlar Vadisi” teleserialı qədər təsirli ola bilmirik”

MUKTEDA ES-SADR’IN ASKERİ YARDIMCISI ÖLDÜRÜLDÜ

Gündem 5 Temmuz 2018
116
MAKEDONYA'DA SINAVSIZ ÜNİVERSİTE

Irak’ta 12 Mayıs seçimlerinin galibi olan Şii din adamı Mukteda es-Sadr’ın askeri yardımcısının silahlı saldırı sonucu öldüğü açıklandı.
Irak güvenlik kaynakları tarafından yapılan açıklamada Şii lider Mukteda es-Sadr’ın askeri yardımcısı ve milis gücü olan Seraya es-Selam’ın (Barış Tugayları) komutanlarından Şevki Haddad’ın, dün gece Necef’e bağlı Kufe’deki evinde kimliği henüz tespit edilemeyen kişilerce açılan ateş sonucunda öldüğü bildirildi. Irak polisi olayla ilgili araştırma başlatırken, konuyla ilgili Sadr ve yönetimi tarafından henüz bir açıklama yapılmadı.
Sadr’a bağlı milis gücü, Irak’ın Salahaddin vilayeti civarında ve ona bağlı Bağdat’ın kuzeyindeki Samarra bölgesinde askeri varlığını sürdürüyor.
Geçen hafta Mukteda es-Sadr, kendisine bağlı milis gücü olan Seraya es-Selam (Barış Tugayları) bünyesinde görev yapan birliklerinin çoğunu feshetme kararı almıştı.
Sadr, yaptığı yazılı açıklamada Seraya es-Selam (Barış Tugayları) milislerinin faaliyetlerinin sadece başkent Bağdat, Samarra ve ülkenin güneyindeki Kerbela’da devam edeceğini, bunların dışındaki birliklerin feshedileceğini bildirmişti. Milislerin bu üç şehirde görevlerine devam edeceğini ifade eden Sadr, Irak’ın genel çıkarları, kurulacak hükümet, ordu ve polisi güçlendirmek için bu adımı attıklarını da ayrıca belirtti.
Irak’ta beklenen hükümeti kurma konusunda diğer siyasi blokların liderleriyle müzakerelerde bulunarak çalışmalarına devam eden Sadr, mevcut Seraya es-Selam komutanlarının ise kendisinin danışmanı olduğunu, başka bir görevlerinin bulunmadığını ifade etti.
Güler Gülmez kafkassam uzmanı

Yorumlar