KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Muhammed Esadullahzade: “Müttefike karşı savaşan terör örgütünü silahlandırmaksa doğrudan savaşa tahrik etmek demektir.”

Muhammed Esadullahzade: “Müttefike karşı savaşan terör örgütünü silahlandırmaksa doğrudan savaşa tahrik etmek demektir.”

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
356 0

Merkezi Bakü`de bulunan Güney Kafkasya Güvenlik ve Barış Enstitüsü başkanı, siyasetbilimci Muhammed Esadullahzade Suriye’de 2011 yılında başlanan iç savaşı fırsat bilen uluslararası terör örgütlerinin bu ülkede faaliyete başladıklarını söyledi. Siyasetbilimci bölgede daha da güçlü olan DAEŞ`in Suriye’de birçok yerleşim birimlerini ele geçirerek, kendi hilafetini ilan ettiğini belirtti:

“Bu zaman Kuzey Suriye’de PKK terör örgütünün Suriye kolu olan YPG askeri açıdan örgütlenmeye başladı ve geniş toprakları ele geçirerek, sözde özerklik ilan etti. Kuzey Suriye’de sözde özerkliğin oluşturulmasıysa, Türkiye’nin ulusal güvenlik ve egemenliğini ciddi tehdit ediyor. DAEŞ`e karşı mücadeleyi bahane eden ABD Suriye’deki Kürt teröristlerini (YPG) silahlandırarak, gelecek vadede bölgede Türkiye`ye karşı baskı aracı olarak Kürtlerin özerklik arzussunu gerçekleştirmeği planlıyor. Türkiye yönetimiyse Trump yönetiminin PKK-YPG`ya silah yardımına kesin itiraz ediyor ve bunun gelecekte yeni savaşın başlama ihtimaline dayandırıyor. DAEŞ`in kalesi olarak bilinen RAKKA`DA ABD`nin Suriye Demokratik Kuvvetleri olan Kürtlere ve terörist YPG`ye ağır silahlar vermesi ve bunu sürdürmesi yüzünden ABD-Türkiye ilişkileri ciddi şekilde bozulabilir. ABD`nin Türkiye ile NATO çerçevesinde müttefiktir ve müttefike karşı savaşan terör örgütünü silahlandırmaksa doğrudan savaşa tahrik etmek demektir. Beklenen Trump Erdoğan görüşmesinde YPG sorunu temel tartışma konusu olacak. Görünen şu ki, ABD bu görüşmede YPG`ye desteği durdurma sözü vermeyecek. Ama bir ölçüde Türkiye’nin hassasiyetini anlayıp, Rakka işleminden sonra Fırat’ın doğusuna belli sürede Kürtlerin geçişine izin vermemesi beklenen bir durum. Buna rağmen, ABD YPG silahlandırması, doğrudan Türkiye aleyhine geliştirilen Ortadoğu planının bir parçasıdır ve bunun devam edeceği bekleniyor. Şuanda Türkiye-ABD ilişkilerini büyük bir sınav bekliyor. ABD Türkiye’yi bu destekle artık kaybedecektir. YPG`ye verilen silahlar PKK aracılığıyla Türkiye`ye karşı kullanılacaktır. Türkiye artık, ABD`nin desteklediği ve silahlandırdığı teröristlerle savaş halindedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir