KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Moskova’nın gözüyle ‘Barış Pınarı’

Moskova’nın gözüyle ‘Barış Pınarı’

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
333 0
erdoğan hulusi

Rus uzmanlar, Moskova’nın Türkiye’nin başlattığı Barış Pınarı Harekatı’nı anlayışla karşıladığını söyledi, ancak operasyonun Suriye’nin egemenliğini ihlal ettiğini ileri sürdü.

Valday Uluslararası Tartışma Kulübü Kalkınma ve Destek Fonu Bilimsel Araştırma Direktörü, Dış ve Savunma Politikası Konseyi Başkanı Fyodr Lukyanov, Medya Günlüğü’nün sorularını yanıtlarken Suriye’deki kontrolsüz eylemlerin herkes için kötü bir seçenek olduğunu belirtti. Rus siyasetinin başarısını, herkesle yapıcı ilişkileri sürdürme yeteneğine bağlayan Lukyanov, “Bu nedenle, Rusya orada sürprizlerle karşılaşmaktan yana değil” dedi.

Lukyanov, ABD’nin, operasyon konusunda Türklerle bazı konularda anlaştığını da iddia ederek, “Amerikalılar Türklere bir tür sınırlı yeşil ışık yakıyor gibi görünüyor. Kürtlerin tamamen teslim edilmesinden bahsetmiyorum. ABD Başkanı Donald Trump’ın açıklamaları çelişkili. Önce Suriye’den çıkacaklarını söylemişti ama şimdi anlaşılıyor ki çıkmıyorlarmış” dedi.

İdlib konusuna da değinen Rus uzman, “Rusya bu durumda ne elde edebilir? Teorik olarak söylüyorum: İdlib konusu çok hassas. Türkiye bu sorunu çözemiyor. Türkiye’nin bu operasyonu ve İdlib konusunda bir değiş tokuş mu var acaba? Yani Türkiye belirli bir şekilde Suriye’ye girer ve tampon bölgesi oluşturursa Rusya bu durumda İdlib’de daha fazla hareket serbestisi elde edebilir” diye konuştu.

Rusya’nın Kürtlere herhangi bir vaatte bulunmaması gerektiğini belirten inanan Lukyanov, “Türkiye ile ilişkilerimiz şu anda çok çok önemli. Kürt konusuna müdahale etmemek lazım. En iyisi Kürtler Şam ile masaya otursun ve anlaşsın. Bu Kürtlerin uzun vadeli güvenliğini korunması açısından tek olanak ve çözüm yolu” dedi.

Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Direktör Danışmanı Yelena Suponina, da Türkiye’nin yeni operasyonunun Astana sürecine zarar vermeyeceğini umduğunu söyledi. Suponina, ” Suriye’deki Türk operasyonu, bölgedeki gerilimi artırmada ek bir faktör haline gelecektir. Elbette Rusya, Türkiye’nin güney sınırlarının güvenliği konusundaki endişelerini anlıyor, bu nedenle Moskova’nın Ankara’ya yönelik eleştirisi son zamanlarda bir miktar azaldı. Bununla birlikte, bu operasyon Suriye’deki egemenlik ilkesini açıkça ihlal ediyor ve durumu daha da ağırlaştırıyor ”diye konuştu.

Washington’ın Kürtlere ihanet ettiğini öne süren Rus uzman, “Suriye’nin kuzeydoğusu Amerikalıların sorumluluk alanı ve onlar halen orada. Türkiye’nin yeni operasyonu bir kez daha Amerikan siyasetinin tutarsızlığını ve sorumsuzluğunu ortaya koydu. ABD orada Kürtlere ihanet etti” dedi.

Fuad Seferov, Moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir