KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Moskova’da sokağa çıkma yasağı

Moskova’da sokağa çıkma yasağı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
308 0

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin’in web sitesinde yayınlanan açıklamada, yarından itibaren yaşı ne olursa olsun tüm Moskova sakinlerine evde kalma zorunluluğu getirildiği belirtildi.
Sobyanin’in sitesinde yer alan açıklamada, yarından itibaren tüm Moskovalılardan, yaşları ne olursa olsun kendilerini evlerinde izole etmeleri istendi.

Açıklamada, “Yarından itibaren Moskova’nın tüm sakinleri için, yaşları ne olursa olsun evlerinde kendilerini izole etme zorunluluğu getiriliyor” ifadelerine yer verildi.

Açıklamaya göre Moskovalılara, sadece acil tıbbi yardım başvurusunda bulunulması, hayatları ve sağlıkları doğrudan tehdit altında olması, zorunlu hallerde işe seyahat edilmesi, en yakında bulunan faal mağaza veya eczaneden alışveriş yapılması, ikamet yerinden en fazla 100 metreye kadar mesafelerde evcil hayvanların dolaştırılması, evsel atıkların dışarıya çıkarılması gibi durumlarda evlerinden çıkmalarına izin verilecek.

Kovid-19’un hafif seyrettiği hastaların evlerine ücretsiz ilaç ulaştırılacak

Açıklamada ayrıca salgınla ilgili olarak başkentte alınacak olan önlemler kapsamında Kovid-19’a yakalanan, fakat hastalığın hafif seyrettiği hastaların evlerine ücretsiz ilaç ulaştırılacağı bilgisi verildi:

“Kovid-19’u hafif geçiren Moskovalılar doktor gözetiminde evlerinde tedavi görecek. Doktor sevki ile antiviral ilaçlar kendilerine ücretsiz olarak ulaştırılacak” denilen açıklamada, ayrıca sağlık çalışanlarına ve salgının yayılmasını önleme çalışmalarına katılan diğer uzmanlara da önleyici tedbir olarak antiviral ilaçların verileceği kaydedildi.

Evde izolasyon düzeni vatandaşların Moskova’ya gelmesini ya da kentten ayrılmasını sınırlandırmıyor

Evde izolasyon düzeninin vatandaşların Moskova’ya gelmesi ya da kentten ayrılması durumlarını sınırlandırmadığı belirtilen açıklamada, “Sadece iyi bir neden olmadan kentin içinde dolaşılmaması söz konusu” ifadelerine yer verildi.

‘Önümüzdeki günlerde özel izin belgesi olanlar dışarıya çıkabilecek’

Açıklamada ayrıca önümüzdeki günlerde gerekli teknik ve organizasyon çalışmaları yapıldıktan sonra Moskova yönetiminin belirlediği düzen çerçevesinde verilecek olan özel izin belgesine sahip olan kişilerin dışarıya çıkabilecekleri vurgulandı.

İşsizlere tazminat ödemesi talimatı

Sobyanin ayrıca başkentteki tüm işsizlere tazminat ödemesinin yapılaması talimatını verdi. Yeni yardım ile birlikte işsizlere her ay 19 bin 500 ruble (yaklaşık 1.600 TL) ödeme yapılacak.

Açıklamada, “Ödeme otomatik olarak tayin edilecek, dilekçeye gerek yok” ifadelerine yer verildi.

Moskova Bölgesi Valisi: Tüm bölge sakileri için bugün 20.00 itibarıyla evde kalma zorunluluğu getirildi

Moskova Bölgesi Valisi Andrey Vorobyov, bölgede yaşayan tüm vatandaşlar için evde kalma zorunluluğu getirildiğini, tüm çocuk oyun alanlarının ve parkların kapatıldığını duyurdu.

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile ilgili olarak açıklama yapan Vorobyov, Moskova Bölgesi’nde yaşayan tüm vatandaşlar için evde kalma zorunluluğu getirildiğini, tüm çocuk oyun alanlarının ve parkların da kapatıldığını belirtti.

Instagram hesabından bölge halkına hitap eden Vorobyov, “Bugün saat 20’den itibaren tüm parkları ve çocuk oyun alanlarını kapatıyoruz. Sadece işe gitmek için evden ayrılma imkanı tanınacak. Pazar günü saat 20 itibarı ile uygulamaya koyduğumuz bu düzenleme ile ilgili her şeyin açıkça ve ayrıntılı olarak yazıldığı kararname linkini mutlaka paylaşacağım” ifadelerini kullandı.
Sputnik

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir