Rus siyasi uzman Ermenilerin neden sözde soykrımı kullandıklarını açıkladı

Çavuşoğlu, Akar ve Fidan’ın Moskova temaslarında Romanya’dan havalanan İngiliz uçakları Rus uçaklarını neden taciz etti?

Բենիամին Պողոսյանի: Լավրովի այցի նպատակը տարածաշրջանի ապաշրջափակման հարցի քննարկումն է

KIBRIS’TA MÜTEKABİLİYET SORUNU Mü

Moskova ve St. Petersburg’daki izinsiz gösteriler ile ilgili açıklama

Gündem, Rusya 22 Nisan 2021
35

Rusya İçişleri Bakanlığı, başkent Moskova’da bugün düzenlenen izinsiz gösterilere yaklaşık 6 bin kişinin katıldığını bildirdi.
Bakanlığın resmi sitesinde yayınlanan açıklamada, bugün ‘saat 20.30 itibarıyla etkinliğe yaklaşık 6 bin kişinin katıldığı’ belirtildi.

Açıklamada ayrıca ‘polislerin toplanan kişilere, katıldıkları etkinliğe belirlenen prosedür çerçevesinde yetkili makamlar tarafından izin verilmediğini açıkladıkları ve kamu düzeninin ihlal edilmesi ile ilgili yasalarda öngörülen sorumluluk konusunda uyardıkları’ ifade edildi.

Diğer yandan Rus basınının Rusya İçişleri Bakanlığı St. Petersburg ve Leningrad bölge idaresine atıfla yaptığı açıklamada, ‘kurum çalışanlarının diğer güvenlik güçlerinin temsilcileri ile birlikte bir grup vatandaşın izinsiz olarak toplu etkinlik gerçekleştirme girişiminde bulunduğu St. Petersburg’un merkez bölgesindeki kamu düzenini korumakla meşgul oldukları’ belirtildi.

Rus blogger Navalnıy için Rusya genelinde protestolar düzenleniyor
Açıklamada, “21 Nisan 2021, 20.30 verilerine göre etkinlikte yaklaşık 4 bin 500 kişi yer alıyor” ifadelerine yer verildi.

Daha önce Moskova yönetiminin koronavirüs salgını nedeniyle 21 Nisan ve 1 Mayıs tarihlerinde başkentte toplu etkinliklerin yapılmasına izin vermediği bildirilmişti.

Rusya Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada ise yasadışı toplu eylemlere katılma girişimleri ve bunlara katılmaya yönelik çağrılar ile ilgili sorumluluk konusunda uyardı.

Rusya İçişleri Bakanlığı da Rusya vatandaşlarına, izinsiz eylemlere katılmaktan kaçınma çağrısında bulundu.

Daha önce Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, yasadışı eylemlerin yapılması durumunda kolluk kuvvetlerinin gerekli önlemleri alacağını, provokasyon çağrılarının yurtdışından yapıldığının hatırlanması gerektiğini açıklamıştı.

İzinsiz eylemler konusunda yorumda bulunan Rusya İnsan Hakları Sorumlu Yetkilisi Tatyana Moskalkova ise vatandaşların salgına karşı alınan önlemlerin haklılığını anladıklarını ve yasaları çiğnemeyeceklerini umduğunu dile getirmişti.

Kaldığı hapishanede 3 haftadır açlık grevinde olan Rus blogger Aleksey Navalnıy için ülke genelinde protestolar düzenleniyor. Rusya’daki ‘Yolsuzlukla Mücadele Vakfı’, Navalnıy destekçilerine sokağa çıkma çağrısında bulunmuştu. Rusya’nın dört bir yanındaki Navalnıy yanlıları, izinsiz bir şekilde sokaklara çıkmıştı.

Navalnıy’ın tahliyesi talep ediliyor

Navalnıy, 31 Mart’tan itibaren açlık grevinde ve sırt ağrısıyla ilgili şikayetleri üzerine doktorunun kendisini muayene etmesine izin verilmesini talep ediyor. Cezaevi servisinin pazartesi günü yaptığı açıklamada, Navalnıy’ın Vladimir bölgesindeki başka bir cezaevinde bulunan bir hastaneye götürüldüğü ve burada glikoz aldığı belirtildi.

Birleşmiş Milletler’den (BM) uzmanlar, Navalnıy’ın sağlık sorunları sebebiyle tahliyesini talep etti.

Yorumlar