KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. MONT PELERİN’İN KURNAZI ANASTASİADİS

MONT PELERİN’İN KURNAZI ANASTASİADİS

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
254 0

Annan Planı referandum döneminde evet kampanyası düzenleyenlerin en önemli savunması şu olmuştu.  ’’Rumlar plana hayır diyecek. Türkiye’de bu süreci destekliyor. Bu nedenle Kıbrıs Türkleri olarak plana evet demeliyiz.’’

Buna karşılık olarak hayır kampanyası düzenleyenlerin savunması ise şu şekilde olmuştu. ’’Sırf Rum tarafı hayır oyu verecek diye evet oyu verir isek, ileride bu planı kabul etmeyen Rumlar yeni bir anlaşma masası kurulacağında Annan Planı’nı başlangıç noktası olarak kabul edeceklerdir. Annan Planı BM kayıtlarındaki yerini alacaktır.’’

Aradan geçen zaman Annan Planı’na hayır kampanyası düzenleyenlerin ortaya koydukları görüşlerin haklılığını ortaya çıkardı. Plana Hayır diyen Rumlar Avrupalılar tarafından ödüllendirilerek Avrupa Birliği üyesi yapıldı. Yeniden başlayan görüşme sürecinde Kıbrıs Türk tarafının evet dediği BM Annan Planı müzakerelerde başlangıç noktası olarak kabul edildi!

***

Kıbrıs konusuna çözüm bulmak için Birleşmiş Milletler gözetiminde İsviçre’nin Mont Pelerin kasabasında bir araya gelen taraflar, beş günlük kamp sonucunda bir neticeye varamadan Ada’ya geri döndüler.  

Müzakereler Ekonomi, Avrupa Birliği, Mülkiyet, Yönetim-Güç Paylaşımı, Toprak ile Güvenlik ve Garantiler olmak üzere 6 temel başlık üzerinden sürdürülmekte. Toprak kriterlerinde ve beşli konferans için bir uzlaşı sağlanamadı.

Yetkililer müzakerelerde kriterler konusunda bazı ilerlemeler olduğunu, ancak daha tartışılması, derinlemesine görüş alış verişinde bulunulması gereken konular bulunduğunu ve bu çerçevede diyaloğun devam etmesi kararı alındığını ifade etmektedirler.

Beşli zirve tarihinin belirlenmesi ile eş zamanlı olarak harita konusunu ele almak için yapılan görüşme sonunda, Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Kıbrıs Rum siyasi parti liderleri (Ulusal Konsey) ve Başpiskopos II. Hrisostomos ile görüşmek için müzakerelere bir haftalık erteleme talebinde bulunarak kabul ettirdi.

Anastasiadis bu hamlesi ile önemli kazanımlar elde etmeyi başarmıştır. Mont Pelerin görüşmeleri BM gözetiminde öyle ya da böyle kayda geçirilmiştir. Anastasiadis böylelikle elde ettiği tavizleri bu süreçte hazmedecek ve 20 Kasım’da Cenevre’de yeniden başlayacak olan görüşmelerde daha fazla taviz talebinde bulunacaktır. Anastasiadis’in bu tutumu Şark Kurnazlığıdır. ‘’ Mont Pelerin Kurnazlığıdır.’’

Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile ne görüşecek? Anastasiadis Başpiskopos II. Hrisostomos ile pazartesi günü ilk görüşmesini gerçekleştirdi! Acaba KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı benzeri talepte bulunarak TC Cumhurbaşkanı Erdoğan, siyasi parti liderleri ve KKTC Din İşleri Başkanı ile görüşmek istese idi neler yaşanırdı?

Anastasiadis’in Akel dışında Ulusal Konsey içinde kendisine destek bulması zor. Akel Partisi yetkilisi Çelebis İsviçre’de Anastasiadis’in kendi heyetinde hemen yanı başında yer alıyordu. O zaman Anastasiadis bu süreçte kime neyi danışacak? Gökhan Güler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir